PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A.

Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów" SA położona w centralnej Polsce, w odległości 33 km od Konina, 133 km od Poznania i 208 km od Warszawy, ma dobre połączenie drogowe ze wszystkimi okolicznymi miastami, nie posiada natomiast połączenia z krajową siecią kolejową.

Jest jednym z dwóch zakładów górniczych województwa wielkopolskiego wydobywających węgiel brunatny. Okolice kopalni to rejon rolniczo-przemysłowy. Podstawowym przemysłem jest tu jednak eksploatacja złóż węgla brunatnego i produkcja energii elektrycznej.

Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest w szczególności:

• wydobywanie węgla brunatnego i surowców towarzyszących
  • rozbudowa i modernizacja kopalni oraz remonty sprzętu i urządzeń kopalnianych
  • ochrona środowiska naturalnego przed ujemnymi skutkami działalności górniczej
  • rekultywacja terenów górniczych.

Zdolność wydobywcza kopalni wynosi 4.5-5.0 mln Mg rocznie. Dla wydobycia takiej ilości węgla zdejmuje się około 32-34 mln m3 nadkładu i pompuje około 92 mln m3 wody. Obecnie węgiel brunatny wydobywany jest z dwóch odkrywek: "Adamów" i "Koźmin". Poza dostawami paliwa do Elektrowni - KWB "Adamów" SA prowadzi sprzedaż węgla brunatnego, iłów, piasku, głazów narzutowych.

Adres:
PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A.
Warenka 23
62-700 Turek