2017.04.05

Powiat Turecki obchodził Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Aby poznać i zrozumieć problem autyzmu od 31 marca do 2 kwietnia w powiecie tureckim  zorganizowano obchody  Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Turku oraz działające przy Ośrodku Stowarzyszenie „Przyjaźni Dzieciom” zorganizowali trzydniowe obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem „Chcemy być sobą”, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji JiM „Polska na niebiesko”.

Akcja rozpoczęła się „Niebieskim Heppeningiem” na Rynku Miejskim w Turku. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół miasta Turek i powiatu tureckiego, także przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego w Turku i Miasta Turek. Niebieski Happening rozpoczął się przekazaniem symbolicznej „iskierki”. W poczuciu solidarności i zrozumienia dla osób z autyzmem uczestnicy spotkania utworzyli z papierowych małych serduszek - wielkie niebieskie serca.

Kolejnym punktem dnia była I Powiatowa Konferencja pod hasłem „Autyzm – poznaj, zrozum, zaakceptuj”, zorganizowana na terenie Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Turku. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony władz samorządowych Powiatu Tureckiego, Miasta Turek, dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli oraz rodziców dzieci autystycznych. Wprowadzeniem do tematu konferencji był film pt. „Zaczarowany świat”, którego bohaterami byli uczniowie z autyzmem uczęszczający do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Turku.

Głównym prelegentem konferencji była pani Sylwia Baranowska, specjalista do spraw autyzmu, wykładowca Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu. W swoim wykładzie pt. „Zrozumieć autyzm” przybliżyła problematykę zachowań osób z autyzmem i ich codziennych zmagań z rzeczywistością. Kolejne wystąpienie dotyczyło tematu „Praktyczne aspekty diagnozy i terapii dziecka autystycznego – rola poradni psychologiczno – pedagogicznej”. Specjaliści Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Turku, pani pedagog Katarzyna Frącala i pani psycholog Anna Gradecka – Porada zapoznały zebranych z procedurą diagnozowania osób z autyzmem i możliwościami wsparcia dzieci i ich rodzin. Podczas trwania konferencji można był dokonać zakupu pomocy edukacyjnych sklepu internetowego „EMPIS”, który prezentował swoją ofertę.

W sobotę na stadionie przy I Liceum Ogólnokształcącym w Turku członkowie Klubu Biegacza „Maraton” Turek oraz młodsi i starsi mieszkańcy naszego powiatu w niebieskich strojach biegali „Na niebiesko dla Autyzmu”, by w ten sposób okazać swoje wsparcie i solidarność z osobami z autyzmem.

Ostatni dzień wydarzeń upłynął na pląsach, zabawach z chustą i aerobiku w towarzystwie członków Stowarzyszenia „Morsy Turek” w Stanicy Żeglarskiej w Przykonie. „Niebieska Kąpiel”  Morsów i odważnych nowicjuszy zakończyła dzień pełen wrażeń i atrakcji. Tego dnia na znak solidarności z osobami z autyzmem budynek Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku, Starostwo Powiatowe w Turku oraz Muzeum Miasta Turku rozświetliły się na niebiesko.