2018.07.23

Certyfikat European Language Label dla Powiatu Tureckiego!

European Language Label (Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie Nauczania i Uczenia się Języków Obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Certyfikat jest przyznawany tylko tym instytucjom i jednostkom, które wyróżniają się innowacyjnymi technikami kształcenia, a także mają znaczące osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Priorytety konkursu European Language Label obejmowały wytyczne Komisji Europejskiej, które ukierunkowane są na nauczanie języków obcych w sposób nowatorski, oryginalny, wykraczający poza ramy Podstawy programowej, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W tegorocznej edycji konkursu Komisja European Language Label - pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Hanny Komorowskiej - nagrodziła najlepsze inicjatywy w obszarze wielojęzyczności w naszym kraju. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że projekt pn. Innowacje Nowoczesne Technologie Języki Obce (INTJO) w kontekście strategii rozwoju Powiatu Tureckiego znalazł się w gronie sześciu nagrodzonych laureatów z całej Polski, o czym można przeczytać na: http://erasmusplus.org.pl/xvii-edycja-konkursu-european-language-label-zakonczona/. Warto nadmienić, że we wcześniejszych edycjach nagrodzeni zostali m.in. Instytut Goethego w Warszawie oraz Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowa. Nagrodą w konkursie jest europejski certyfikat jakości w edukacji językowej, przyznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej jako wyróżnienie za oryginalne i twórcze projekty oraz inicjatywy z zakresu edukacji językowej. Konkurs organizowany jest od 1998 r. przez Komisję Europejską. W Polsce od 2001 r. prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Cieszymy się, że projekt edukacyjny INTJO - został wyróżniony Europejskim Znakiem Innowacyjności w zakresie Nauczania Języków Obcych. Inicjatywa Powiatu Tureckiego polega na łączenia kompetencji kluczowych na współczesnym rynku pracy z nauką języków obcych, przedmiotów technicznych, matematycznych, informatycznych z wykorzystaniem metod CLIL (Content and Language Integrated Lerning) i LDL (Lernen durch Lehren - uczenie przez nauczanie). Projekt zakłada edukację wielojęzyczną dzieci już od pierwszej klasy szkoły podstawowej i jest  ukierunkowany na kształcenie interdyscyplinarne.

Innowacyjność, sposoby wykorzystania niestandardowych metod nauczania i nowoczesnych technologii w edukacji to wyznaczniki, które zadecydowały o tym, że INTJO został zaliczony no eliteranego grona European Language Label. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbędzie się już niebawem, podczas specjalnego pikniku językowego i odwiedzin Mobilnego Centrum Edukacyjnego w naszym powiecie.