2017.10.30

Gala Mistrzów Sportu Powiatu Tureckiego

Choć uprawiają różne dyscypliny, wiele ich łączy. Są przede wszystkim utalentowani, ciężko trenują i bezkompromisowo podążają na sam szczyt. Młodzi sportowcy z terenu naszego powiatu mieli swe święto 27.10. br. i zostali nagrodzeni podczas uroczystej „Gali Podsumowania Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Tureckiego za rok szkolny 2016/2017”. Uroczystość ta ma już swą długoletnią  historię i od wielu lat jest wspaniałą okazją, by promować i nagradzać najlepszych młodych sportowców, mówić o ich osiągnięciach, krzewić ideę sportowej rywalizacji szkół , doceniać starania kadry trenerskiej  oraz szerzyć ideę sportu wśród dzieci i młodzieży szkolnej naszego powiatu.
Warto przypomnieć, że współzawodnictwo sportowe szkól powiatu tureckiego obejmuje imprezy organizowane dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych (do ubiegłego roku szkolnego) i ponadgimnazjalnych  realizowane przez Starostwo Powiatowe  w Turku, a prowadzone przez Wydział Rozwoju i Edukacji Starostwa w obszarze Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” w ramach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.  W uroczystości wzięli udział: dyrektorzy szkół, nauczyciele i trenerzy z terenu powiatu tureckiego, kierownicy jednostek oświatowych, wójtowie i burmistrzowie gmin, radni Rady Powiatu Tureckiego oraz przedstawiciele Ministerstwa z Brandenburgii. Nagrody i statuetki  dla najlepszych sportowców wręczał organizator uroczystości Starosta Turecki Mariusz Seńko wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Tureckiego Tadeuszem Geblerem.
Do współzawodnictwa w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło 37 szkół: 20 szkół podstawowych,14 gimnazjów i 3 szkoły ponadgimnazjalne. Warto nadmienić, że na współzawodnictwo złożyło się 150 imprez, w ramach których odnotowano 4679 osobostartów. W ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej,  przeprowadzonych zostało 65 imprez, w których udział wzięło 3223 zawodników/uczniów. Starostwo Powiatowe w Turku  zabezpieczyło udział reprezentacjom ze szkół ponadgimnazjalnym w 27 imprezach o randze rejonowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej dla 304 uczestników.
Szkoły ponadgimnazjalne wzięły udział w:
- 13 imprezach rejonowych z udziałem 146 zawodników
- 14 imprezach wojewódzkich z udziałem 158 zawodników.

Liczny udział oraz wysoki poziom sportowy zawodników/uczniów szkół biorących udział w minionej edycji spowodowały, że  Powiat Turecki zajął IV miejsce  we  współzawodnictwie sportowym wśród startujących 35 powiatach  województwa wielkopolskiego. Koordynatorami zadania byli Jakub Płociennik i Damian Wdowiński.
W kategorii małych szkół podstawowych pierwszy miejsce zajęła SP Koźmin, drugie SP Boleszczyn, trzecie – SP Galew. Najlepszą z „dużych” szkół podstawowych  okazała się SP 5 Turek, tuż za nią – SP Przykona, a trzecie miejsce zajęli przedstawiciele SP 4 Turek. Wśród gimnazjalistów najlepszymi sportowcami okazali się uczniowie Przykony. Drugie miejsce na podium należy do Gimnazjum nr 2, natomiast trzecie do Gimnazjum nr 1 w Turku.  Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne to na pierwszy miejscu uplasowali się przedstawiciele ILO. Drugie miejsce zajęli sportowcy z ZST w Turku, z kolei trzecie miejsce należy do ZSR w Kaczkach Średnich.
Okolicznościowe statuetki dla uczniów i ich opiekunów, którzy zdobyli tytuł  mistrza województwa wielkopolskiego w danej dyscyplinie sportowej powędrowały do: Natalii Wudarskiej, Oliwii Pajor, Malwiny Bryl i opiekuna – Jerzego Drygiela (drużynowy badminton dziewcząt - SP Sarbice);  Jakuba Lempacha i opiekuna – Andrzeja Szałka( lekka Atletyka – 100 metrów chłopców - Gimnazjum 1 Turek);  Kamila Gorzelańczyka, Igora Arenta, Jakuba Skopińskiegp, Błażeja Potasińskiego, Bartosza Pietrzaka, Konrada Skowrona, Tobiasza Pawlaka, Krystiana Kolasińskiego, Patryka Banasiaka, Filipa Banasiaka, Mateusza Jarka, Alberta Gryndy i opiekuna - Romana Kubiaka (unihokej chłopców - SP Przykona); Mateusza Lorensa i opiekuna - Tadeusza Tomczaka (czwórbój  chłopców indywidualnie- SP 1 Turek).
W klasyfikacji gmin wg zdobytych punktów w roku szkolnym 2016/2017 pierwsze miejsce zdobyło Miasto Turek, drugie należy do Gminy Przykona, a trzecie do Gminy Brudzew.
Należy pamiętać, że wyniki Powiatu Tureckiego to składowa zaangażowania i udziału wszystkich zawodników. Choć nie każdemu udało się znaleźć na podium to doceniamy ich ciężką pracę i chęć podjęcia wyzwania. Wierzymy, że o młodych, ambitnych sportowcach z naszego powiatu będzie głośno na arenie międzynarodowej bo jak podaje sportowiec Rafał Sonik - „Marzenia są dla tych, którzy zostają w domu. Wyzwania są dla tych , którzy ruszają w drogę. W sporcie tak jak w życiu, bez zaangażowania nie ma sukcesu”.