2018.08.20

Gminno – Parafialne Dożynki w Miłaczewie

Jak przebiegało święto plonów w gminie Malanów? Uroczyście i tradycyjnie! Nie zabrakło swojskich przysmaków, podziękowań ani wieńców. Do Miłaczewa 19 sierpnia br. zawitało wielu mieszkańców z terenu naszego powiatu.

Najważniejszym punktem święta plonów było przekazanie chleba, czyli symbolu tegorocznych zbiorów. Starostowie dożynek – p. Sylwia Jaworska i p. Wojciech Kubacki na ręce Wójta Sławomira Prentczyńskiego złożyli bochen z tegorocznej mąki, by następnie rozdzielić go pośród wszystkich zgromadzonych. Rolnicy z gminy Malanów wraz z rodzinami przyjęli od Starosty Tureckiego podziękowania za poświęcenie i zaangażowanie w pracę na roli. W malanowskich obchodach dożynkowych brali też udział Radni Powiatu Tureckiego – p. Zofia Gruszczyńska oraz p. Michał Harasny. Warto nadmienić, że uwagę wszystkich gości zwracały humorystyczne przyśpiewki stworzone specjalne na tę okazję przez lokalne grupy folklorystyczne. Co więcej, nikt nie przeszedł obojętnie obok barwnej galerii wieńców dożynkowych. Każdy z nich odznaczał się niesamowitą precyzją i starannością wykonania. Wieniec przygotowany przez mieszkańców Bibianny zdobył tytuł najpiękniejszego. Z kolei wyróżnienie otrzymali mieszkańcy Miłaczewa.

Zwieńczeniem gminnych uroczystości dożynkowych będzie powiatowe święto plonów, które odbędzie się 2 września br. w Rogowie (gmina Przykona).