2019.12.03

I Powiatowy Przegląd Piosenek i Przyśpiewek

W październiku 2018 roku zarejestrowane zostało w gminie Dobra kolejne stowarzyszenie. Powstało ono na bazie działającego przy Centrum Kultury w Dobrej zespołu "Serenada" i składa się z wszystkich członków tego zespołu. Organizacja przyjęła nazwę "Stowarzyszenie Druga Młodość" i liczy 20 osób. Prezesem została pani Małgorzata Wacławek. Zespół działał do tej pory i brał udział w wielu wydarzeniach tylko dzięki środkom zabezpieczonym przez Gminę Dobra w budżecie Centrum Kultury i własnym dobrowolnym składkom. Utworzenie stowarzyszenia pozwala poszerzyć spektrum działania zespołu. Seniorzy mogą wnioskować o dotacje, pisać projekty, starać się o dofinansowania z różnych źródeł zewnętrznych w tym unijnych. Z takiej też możliwości skorzystali już w kwietniu tego roku wnioskując do samorządu powiatowego o współorganizację imprezy o zasięgu powiatowym. Zarząd Powiatu Tureckiego dofinansował przedsięwzięcie w kwocie 500 zł. i "Stowarzyszenie Druga Młodość" w czwartek 28 listopada zorganizowało I Powiatowy Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych. Impreza odbyła się w restauracji VEGA w Długiej Wsi i wzięło w niej udział poza "Serenadą" 6 zespołów z terenu powiatu: "Kawęczyniacy" z Kawęczyna, "AleBabki" ze Skęczniewa, "Nie umiem nic" z Potworowa, "Razem" z gminy Brudzew, "Zacisze" z Przykony i "Zgoda" ze Smulska. wśród zaproszonych gości w imprezie uczestniczyli: Zastępca Burmistrza Dobrej Przemysław Tomczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej Tomasz Gil oraz dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski. Przegląd otworzyła skarbnik stowarzyszenia Halina Orligóra, następnie podziękowania i gratulacje w imieniu zaproszonych gości przekazał zastępca burmistrza.
Ponieważ przegląd odbywał się w przededniu andrzejek, tematyka występów również związana była z tą tradycją. Były wróżby (tu niezawodna okazała się członkini "Serenady" Barbara Piotrowska - Torzewska w roli cyganki), były piosenki, przyśpiewki i wiersze. Po występach zespoły otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez Gminę Dobra po czym wszyscy zasiedli do andrzejkowej kolacji. Impreza zorganizowana została dzięki wsparciu samorządów powiatowego i gminnego, składek stowarzyszenia i akredytacjom wpłacanym przez zespoły uczestniczące w wydarzeniu.
Niestety w tym historycznym dla stowarzyszenia "Druga Młodość" wydarzeniu z powodów zdrowotnych nie mogła wziąć udziału prezes Małgorzata Wacławek. Koordynacją wszystkich przygotowań zajęła się skarbnik Halina Orligóra przy dużej pomocy członków stowarzyszenia i ich instruktora muzycznego Klaudii Grabowskiej.