2017.03.29

II Harcerskie Spotkanie z Książką w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

II Harcerskie Spotkanie z Książką, które po raz drugi odbyło się w dniach 24-26 marca 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku - to dowód na to, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych może przybierać różnorakie formy. Jednym z głównych celów tego spotkania była popularyzacja czytelnictwa. Dlatego zachęcono uczestników Zlotu do czytania poprzez zabawę, grę terenową i warsztaty.

Harcerski Zlot obfitował w szereg ciekawych wydarzeń. Pierwszego dnia odbyło się „Świeczkowisko. Przy dźwiękach gitary, śpiewie harcerskich piosenek wspaniale bawili się goście: pan Jacek Suszek, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Edukacji, pan Robert Chmielewski, Komendant Hufca ZHP Turek, pan Franciszek Pyziak, Zastępca Komendanta Hufca ZHP Turek oraz Dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku. Sobotni dzień upłynął harcerzom na  grze terenowej „W poszukiwaniu Śródziemia”, opartej na fabule książki „Hobbit” J.R.R. Tolkiena. Tego dnia na ulicach naszego miasta można było spotkać przedziwne postacie, które budziły dużą ciekawość przechodniów, można było porozmawiać z czarodziejem Gandalfem, park przy Liceum Ogólnokształcącym opanowały Krasnoludy, natomiast w samym centrum Turku, przy fontannie –  Czarodziej Radagast prosił
o uratowanie wyschniętego źródła.

Kolejną atrakcją organizatorów Zlotu było  „Spotkanie z książką”.

Zapoczątkował go występ Teatru „Makuszaki” w przedstawieniu pt.„Słowik”, po czym wykorzystując zmysły słuchu, węchu i dotyku  rozpoczęła się  książkowa przygoda związana z innowacyjnym czytaniem książek.

Zorganizowane przez  Drużynę Harcerskich Nieprzetartego Szlaku ze Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym spotkanie to wspaniała forma integracji, rozwijania samoświadomość, inspiracji do działania i wzmacniania poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych.