2018.05.21

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku odbyła się IX Międzyośrodkowa Olimpiada Matematyczno – Przyrodnicza pod hasłem „W głowie myśli ul”, której uczestnikami była młodzież gimnazjalna z Ośrodków z: Koła, Konina, Rychwała, Słupcy i Turku.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli pasjonaci pszczelarstwa - Eugeniusz Rusek i Jacek Kubiak. Panowie podzielili się z uczniami swoją wiedzą na temat życia pszczół oraz wartości odżywczych miodu i przybliżyli codzienną pracę bartnika.

Główną ideą olimpiady była integracja młodzieży gimnazjalnej szkół specjalnych, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji. Celem tegorocznej olimpiady było rozwijanie umiejętności poznawczych, budzenie ciekawości otaczającym światem oraz nauka zdobywania wiedzy poprzez doświadczenia.

Olimpiada przebiegała dwuetapowo i obejmowała test wiedzy o życiu pszczół oraz zadania grupowe praktyczne i doświadczalne związane z tematyką olimpiady.

Nad prawidłowym przebiegiem Olimpiady czuwała powołana komisja, w skład której weszli opiekunowie poszczególnych drużyn. O zwycięstwie zadecydowały punkty zdobyte za test, zadania grupowe oraz zadania plenerowe. Ponadto ocenie podlegały fotografie, przywiezione przez drużyny na konkurs „Pszczoła w obiektywie”.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Konina, II miejsce Ośrodek z Koła, a miejsce III Ośrodek ze Słupcy. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc oraz pozostałe Ośrodki otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody w postaci puzzli 3D i książek przyrodniczo-naukowych. Nagrodę indywidualną za zdobycie największej liczby punktów w teście wiedzy otrzymał Krystian Olejniczak ze Słupcy. Olimpiada od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży gimnazjalnej oraz nauczycieli.

Zorganizowanie Olimpiady możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Turku, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Spółdzielni Mieszkaniowej „Tęcza” w Turku. Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele przedmiotów matematyczno – przyrodniczych: Agnieszka Idzikowska, Iwona Andrzejak, Marlena Graczyk, a opiekunem grupy gospodarzy Karolina Piwowarska.