2019.05.20

Jak zostać rodzicami zastępczymi ?

W ubiegły piątek tj. 17-go maja.2019 r w Auli im. Wincentego Milewskiego w ZST w Turku odbyła się konferencja pod hasłem „ Ja też chcę mieć rodzinę – rodzina zastępcza szansą na lepsze jutro”. Była to jedno z wydarzeń w ramachTureckich Dni Promocji rodzicielstwa zastępczego . Została ona poprzedzona konkursem plastycznym, wykonaniem nowych broszur informacyjnych, plakatów, banerów, w których zostały umieszczone prace laureatów konkursu, ale także zorganizowaniem 4 dni promocji w mieście Turek. Podczas konferencji została przybliżona idea rodzicielstwa zastępczego, zobrazowano doniosłą rolę rodzica zastępczego, pokazano z jakimi trudnościami i doświadczeniami przychodzi dziecko do pieczy zastępczej, zaprezentowano jak ważna jest sieć wsparcia w środowisku lokalnym w procesie usamodzielnienia oraz działania na rzecz rodzicielstwa zastępczego podejmowane na terenie powiatu tureckiego.

Maj jest miesiącem promocji rodzicielstwa zastępczego, z tej okazji podczas konferencji wręczono podziękowania osobom, które pełnią rolę zawodowych rodzin zastępczych. Podziękowania przekazał także Starosta Dariusz Kałużny: - Spotkaliśmy się dzisiaj, by uhonorować wysiłek, jakiego podejmują się Państwo na co dzień. Dzięki Waszemu zaangażowaniu możliwe jest zapewnienie młodym ludziom spokojnego dzieciństwa, wykształcenia oraz - co najważniejsze – miłości – mówił starosta.

O trudnościach , wyzwaniach i wsparciu czyli o codziennościw rodzinie zastępczej opowiedziała Pani Anna Dyguda - zawodowa rodzina zastępcza. Ważny głos podczas konferencji zajęła Pani Joanna Luberadzka – Gruca- dyrektor Fundacji Przyjaciółka, współpracująca z Koalicją na rzecz rodzinnej opieki zastępczej w Warszawie, która opowiedziała o wyzwaniach opieki nad dziećmi z trudnych miejsc. O przygotowaniu i wsparciu dziecka w pieczy zastępczej przy wchodzeniu w dorosłość opowiedział Pan Sebastian Stasiulewicz – psycholog, superwizor i trener specjalizujący się m.in. w obszarze pieczy zastępczej. W społeczeństwie coraz częściej pojawiają się sformułowania dotyczące spraw dzieci. Należą do nich przede wszystkich szeroko pojęty ‘interes dziecka”, „prawa dziecka”, „wsparcie dziecka i rodziny.

Mimo zwiększonego zainteresowania sytuacją dziecka oraz jego rodziny nadal wzrasta liczba dzieci oczekujących na pomoc i wsparcie państwa oraz instytucji mających na celu zapobieganie sytuacjom, w których bezbronne dziecko ponosi konsekwencję występowania dysfunkcji w swojej rodzinie. Rodzina, a przede wszystkim rodzice, sprawują podstawową formę opieki nad dzieckiem. Rodzina jest podstawową instytucją społeczeństwa zapewniającą mu spójność, ciągłość i trwanie. Jednak nie każda rodzina kształtuje i przekazuje dziecku prawidłowe wartości, uczy zasad współżycia społecznego, zabezpiecza potrzeby bezpieczeństwa, szacunku, samorealizacji. Dlatego też, gdy role te są pełnione w sposób uznawany za nieodpowiedni bądź wcale – państwo za pomocą instytucji, czy rodzin zastępczych, przejmuje funkcje rodziny, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i warunki do stabilnego rozwoju. To rodzina zastępcza, obok rodziny naturalnej, jest najlepszym i najbardziej skutecznym miejscem do wychowania dzieci. To dzięki rodzinom zastępczym, wiele skrzywdzonych dzieci ma szansę na normalne dzieciństwo. Rodzice zastępczy mogą tym dzieciom stworzyć dom, który ma być synonimem harmonii, bezpieczeństwa i miłości. Na rodzinie zastępczej spoczywa ciężar odbudowania spokojnego i bezpiecznego życia, lecz dla ludzi o wielkim sercu, wolących dawać niż brać, samodzielność wychowanków będzie ogromnie satysfakcjonująca, a ich udany start w dorosłe życie będzie powodem do dumy.

Konferencja jednak nie kończy akcji, już dziś zapraszam wszystkich zainteresowanych na dni otwarte w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Turku. Powiat Turecki z całą mocą wspiera projekt poszukiwania rodziców zastępczych dla dzieci potrzebujacych ciepła rodzinnego.