2020.04.10

Jedne z niższych stanów zapadalności na COVID-19 są w Wielkopolsce

Kolejne etapy walki z koronawirusem, ale również pojawienie się ASF na terenie Wielkopolski - to tematy, które podejmowano podczas kolejnej już wideokonferencji z udziałem m.in. wojewody Łukasza Mikołajczyka, a także przedstawicielu służb inspekcji i straży z województwa wielkopolskiego. W konferencji uczestniczyli Starosta Dariusz Kałużny, Wicestarosta Władysław Karski oraz Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku Katarzyna Wysocka.

Z przekazanych informacji wynika, że zapadalność na COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem, w Wielkopolsce wynosi 12,63 % co oznacza jeden z niższych stanów zapadalności w kraju. Tylko w siedmiu województwach wskaźnik ten jest niższy. Niestety, obecnie odnotowuje się zwiększoną zachorowalność w Domach Pomocy Społecznej, a także m.in. zakładach opiekuńczych. To właśnie na te obiekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o profilaktykę. Tam znajdują się osoby znajdujące się w grupie ryzyka - starsze oraz obciążone wieloma chorobami. Do DPS-ów jeszcze dziś zacznie trafiać druga transza środków ochrony osobistej.

Badania wykrywające zarażenie koronawirusem wykonuje obecnie dziewięć laboratoriów na terenie naszego województwa. Codziennie przeprowadzanych jest 700 testów. Wideokonferencja była okazją do podziękowania za współpracę m.in. policjantom. Systematycznie pojawiają się informacje dotyczące łamania zakazów oraz obowiązkowej kwarantanny. Sporządzono ponad 820 notatek, przy czym ponad 50 podczas ostatniej doby. Wydano również blisko 200 decyzji o nałożeniu grzywny, a kary sięgają już w sumie kwoty ponad 220 tys. zł. Sytuację związaną z zabezpieczeniem w walce z koronawirusem omówił także wielkopolski komendant PSP. Strażacy zaopatrzeni są w 24 ozonatory, a także spalinowe urządzenia służące dezynfekcji. Płyn dezynfekujący produkowany jest m.in. z pochodzącego z nielegalnych źródeł alkoholu. Pomoc niosą również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wśród podejmowanych tematów były jednak nie tylko kwestie związane z koronawirusem. Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii omówił sytuację związaną z pojawieniem się pierwszego w naszym województwie ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).