2018.04.04

Kolejny krok Powiatu Tureckiego w stronę Przemysłu 4.0

 

Pracownie i laboratoria specjalistyczne wyposażone w innowacyjny sprzęt są jednym z najważniejszych ogniw w procesie dydaktycznym nauczania zawodu. Innowacje  związane z automatyzacją procesów przemysłowych są dowodem na to, że konieczne jest przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą potrafili odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii. Powiat Turecki stawia sobie za cel realizację strategii rozwoju naszego regionu, której priorytetem jest jak najlepsze przygotowanie przyszłej kadry wykwalifikowanych pracowników. Co więcej, Powiat pozyskał środki z Unii Europejskiej dla Zespołu Szkół Technicznych w Turku na rozbudowę infrastruktury kształcenia zawodowego i wyposażył pracownię obrabiarek CNC, 4 kwietnia dokonano oficjalnego przekazania sprzętu do użytku. Przedsięwzięcie zostało poprzedzone spotkaniem przedstawicieli samorządu, edukacji i biznesu z młodzieżą.

- Idea „automatyzacji i robotyki procesów technologicznych” jest jedną z najistotniejszych, najbardziej przyszłościowych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji ustanowionych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, którą sukcesywnie wdraża Powiat Turecki do szkół ponadgimnazjalnych. Otwarcie nowoczesnego sprzętu obrabiarek sterowanych numerycznie ma kapitalne znaczenie dla naszej gospodarki, ale również dla całego procesu kształcenia w tej szkole  mówił Starosta Turecki Mariusz Seńko.

- Pozwólcie Państwo, że skupię się na Was – uczniach, przyszłych pracownikach, zawodowcach. Cała Polska boryka się z problemem braku wykwalifikowanych pracowników. Można więc postawić taką tezę, że świat będzie rozwijał się tak wolno, jak wolno jesteśmy w stanie rozwijać zasoby ludzkie – podkreślał Prezes Zarządu firmy DMG MORI POLSKA. Zaakcentował też, że dzisiejsze wydarzenie jest  kolejnym etap rozwoju polskiej edukacji i pokazuje, że władze Powiat Tureckiego oraz dyrekcja ZST myślą o przyszłości młodzieży w perspektywie długoterminowej. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było symboliczne przecięcie wstęgi do nowoczesnej pracowni maszyn skrawających sterowanych numerycznie, którego dokonali: Starosta Turecki Mariusz Seńko, Dyrektor ZST w Turku Wioletta Adamiak, Radny Powiatu Tureckiego, Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Marian Marczewski, Prezes DMG MORI Marek Osiński. W uroczystości uczestniczyli także Członek Zarządu Powiatu Tureckiego Daniel Kusz oraz inżynier Sprzedaży ds. Ośrodków Edukacyjnych Marcin Berta. Zakup najnowocześniejszego sprzętu CNC do pracowni turkowskiego technikum, czyli centrum pionowego 5 – osiowego oraz tokarki sterowanej numerycznie wraz z niezbędnymi narzędziami wyniósł łącznie 1 062 151,99 zł brutto. Dostawcą maszyn była firma DMG MORI POLSKA – globalny potentat branży Industry 4.0. Obrabiarki wyposażone są w ergonomiczny w obsłudze pulpit z dotykowym monitorem. Dzięki technologii sterowania 3D uczniowie będą mogli symulować procesy obróbkowe. Umiejętność obsługi tych urządzeń to innowacyjna droga do zdobycia satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. We współczesnej działalności przemysłowej tego typu maszyny znajdują zastosowanie w wielu branżach, począwszy od przemysłu maszynowego i mechanicznego (wytwarzanie elementów, części zamiennych i akcesoriów do budowy innych maszyn), poprzez przemysł transportowy, kolejowy i lotniczy (produkcja precyzyjnych elementów metalowych do pociągów i samolotów), a skończywszy na innych dziedzinach gospodarki, takich jak meblarstwo  czy dekarstwo. Procesy związane z obróbką metali są niezbędne również w przemyśle elektronicznym i energetyce. Władzie Powiatu Tureckiego upatrują szans rozwoju regionu m.in. właśnie w obszarze automatyzacji, robotyzacji i obróbki materialów. Lokalne firmy z terenu powiatu tureckiego także korzystają z układów sterowania numerycznego do wytwarzania swoich produktów.

Kształcenia na tego typu maszynach jest przedostatnim etapem w procesie edukacji zawodowej m.in. w zawodach: mechatronik, mechanik, operator obróbki skrawaniem, ślusarz, frezer. Wartością dodaną przedsięwzięcia jest prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla dorosłych z obsługi maszyn w ZST w Turku. To właśnie rozwój gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach i wiedzy jest alternatywną dla końca przemysłu paliwowo – energetycznego w naszym regionie jak również szansą, by w naszym regionie pojawił się inwestor z branży obróbki materiałów.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu: "Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego” z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Powiatu Tureckiego.

Zdjęcia