2022.06.01

Kwalifikacja Wojskowa w Powiecie Tureckim 2022

None

Starosta Turecki Dariusz Kałużny, por. Robert Maas, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie ppłk Adam Nawrocki oraz lek. Wacław Bednarek uczestniczyli dziś w inauguracji kwalifikacji wojskowej na terenie Powiatu Tureckiego.

Kwalifikacja na terenie naszego powiatu rozpoczyna się 01 czerwca 2022r. i będzie trwać  do 24 czerwca 2022 r. w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego w Turku przy ul. Kościuszki 6.

Wezwaniu do kwalifikacji wojskowej podlegają:

• mężczyźni urodzeni w 2003 roku
  • mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
  • osoby urodzone w latach 2001 -2002, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to osób, których niezdolność upływa przed zakończeniem kwalifikacji
  • osoby uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, a ich niezdolność upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, jeżeli osoby te, przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
  • kobiet urodzonych w latach 1998 – 2003, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiet, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach  medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
  • osób, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej  zdolności do czynnej służby wojskowej  wzywanych osób.

Pliki