2018.03.06

Międzynarodowy Konkurs Artystyczny w naszym powiecie

905 uczestników z 8 krajów wzięło udział w dziewiątej edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pod hasłem „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”. Gala finałowa Konkursu odbyła się 3 marca w Turku. Wzięli w niej udział laureaci wraz z opiekunami a także mecenasi, patroni i przyjaciele Konkursu. Wśród honorowych gości znaleźli się między innymi Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, Starosta Powiatu Tureckiego Mariusz Seńko wraz ze swoim zastępcą Dariuszem Kałużnym a także pan Jan Konieczny, członek Zarządu Powiatu Tureckiego i Radna Powiatu Tureckiego Katarzyna Szczap. Gościem finałowej gali był także Przewodniczący Okręgu Wielkopolskiego Katolickiego Stowarzyszenia” Civitas Christiana’ w  Poznaniu - Karol Irmler.

Od dziewięciu lat pomysłodawca i dyrektor Konkursu Maciej Konieczny propaguje życie i twórczość Włodzimierza Pietrzaka, zapomnianego poety, pisarza, krytyka literackiego, żołnierza Powstania Warszawskiego. Celem organizowanego konkursu jest motywowanie dzieci i młodzieży do poszukiwań artystycznych w zakresie sztuk plastycznych, fotografii i recytacji . Konkurs każdego roku dociera do młodych ludzi w każdym zakątku naszego kraju – oraz poza jego granice.  Od 2009 roku wzięło w nim udział prawie 12 tysięcy uczestników, nie tylko z Polski ale także z Australii, Białorusi, Kazachstanu, Libanu czy Stanów Zjednoczonych. Konkurs propagowany jest w szkołach, ośrodkach wychowawczych, świetlicach terapeutycznych, wszędzie tam, gdzie dzieci i młodzież mogą kształtować i rozwijać swoje pasje i zainteresowania artystyczne.

Zebrani w gościnnej auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku mogli podziwiać zwycięskie prace, nadesłane na plastyczną i fotograficzną edycję Konkursu. Wysłuchali też najlepszych recytatorów, którzy przedstawili własne interpretacje wierszy Włodzimierza Pietrzaka.

Edycja recytatorska:

Kategoria 9-12 lat:

Nagroda Dyrektora Kapituły Konkursu – dla Mateusza Puchalskiego z Pakości za odwagę sceniczną i doskonałe operowanie głosem;

Nagroda Kapituły Konkursu – dla Jerzego Sobczyka z Kalisza za brawurową recytację wiersza Sosny jak Panny, wyjątkowe dla tak młodego wieku zrozumienie tekstu poetyckiego oraz niewątpliwe predyspozycje aktorskie;

Wyróżnienie – dla Roksany Rakowskiej z Pakości za wyczucie artystyczne oraz wyrazistość artykulacyjną prezentowanego tekstu;

III nagroda – dla Karoliny Zielińskiej z Przykony za doskonałe zrozumienie słowa poetyckiego i  wrażliwość sceniczną;

II nagroda – dla Gabrieli Rychlik z Przykony za wyjątkową moc przekazu scenicznego, to jest umiejętne wydobycie wszystkich oczywistych oraz nieoczywistych znaczeń prezentowanego tekstu;

I nagroda – dla Nadii Przygońskiej z Turku za szczególną wrażliwość sceniczną, doskonałą umiejętność operowania środkami artystycznego wyrazu oraz prawdziwość i szczerość interpretacyjną.

Kategoria 13-16 lat:

Wyróżnienie – dla Zuzanny Janickiej z Góry za wrażliwość na słowo poetyckie oraz bardzo dobre wrażenie artystyczne;

III nagroda – dla Michaliny Rosiak z Turku za doskonałe zrozumienie prezentowanego tekstu i wyjątkowo przekonującą interpretację;

II nagroda – dla Moniki Czupryńskiej z Turku za szczególną swobodę i wrażliwość sceniczną, świetne operowanie środkami aktorskiego wyrazu oraz pełne zrozumienie prezentowanego tekstu;

I nagroda – dla Kornelii Kłodzińskiej z Konina za absolutnie wyjątkową moc przekazu artystycznego, znakomite wykorzystanie warsztatu aktorskiego dla wydobycia piękna i prawdy z każdego wyartykułowanego słowa.

Kategoria 17 – 21 lat:

III nagroda – dla Wiktorii Plamowskiej z Konina za interesującą interpretację, doskonałą dykcję oraz wrażliwość artystyczną;

II nagroda – dla  Kamila Śmietańskiego z Konina za opanowanie i uwagę sceniczną, znakomite wyczucie niuansów semantycznych przekazu poetyckiego oraz trafne operowanie środkami artystycznego wyrazu;

I nagroda – dla Angeliki Pająk z Rawy Mazowieckiej za szczególnie wnikliwą i nośną interpretację prezentowanego tekstu, doskonale wykorzystującą narzędzia sztuki aktorskiej, takie jak głos, oddech, gest, mimika, dla przekazu znaczeń i obrazów zawartych w poezji Włodzimierza Pietrzaka.

Edycja plastyczna:

wiek 3-6 lat: