2021.11.04

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce otwarta

None

W czwartek 28 października, w niespełna rok od rozpoczęcia prac, oficjalnie oddano do użytku

Farmę fotowoltaiczną PV Brudzew o mocy 70 MW. W wydarzeniu Powiat Turecki reprezentował Starosta Dariusz Kałużny, Wicestarosta Władysław Karski oraz Członek Zarządu Powiatu Tureckiego Ryszard Papierkowski. Nie zabrakło także Wójta Brudzewa Cezarego Krasowskiego oraz Wójta Przykony Mirosława Broniszewskiego.

Ze strony inwestora elektrownię oficjalnie otwarli Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK SA Zygmunt Solorz-Żak oraz Prezes Piotr Woźny. Spółkę oraz wykonawcę czyli firmę Esoleo licznie reprezentowała kadra kierownicza i pracownicy. Wielu obecnych pracowników firmy Esoleo wcześniej pracowało w kopalni w Adamowie i w Koninie. Są więc symbolem transformacji regionu i przechodzenia od produkcji energii opartej na węgiel do produkcji energii odnawialnej. Podobnie zresztą jak Dariusz Kałużny, który zaczynał swoją pierwszą pracę 30 lat temu właśnie w Kopalni Węgla Brunatnego Adamów w Koźminie, a obecnie jest starostą najbardziej dynamicznie rozwijającego się powiatu w zakresie produkcji energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii. Zresztą tak właśnie prezes Piotr Woźny przedstawiał właścicielowi ZE PAK SA starostę i wszystkich włodarzy z terenu dodając, że „z tymi panami można zdziałać wiele dobrego”. W rozmowie samorządowców z właścicielem ZE PAK SA udało się naświetlić kilka ważnych pomysłów inwestycyjnych.

Farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 hektarów terenu. Budżet inwestycji wynosił ok. 188,9 mln zł. To jedna z największych inwestycji w OZE w Polsce. 

- Powiat Turecki i Brudzew – kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii  – to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto –  zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze – zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie – dodaje Piotr Woźny.

- Inwestycja była realizowana w bardzo szybkim tempie – prace przygotowawcze rozpoczęto 4 listopada 2020 r., prawomocne pozwolenie zamienne na budowę uzyskaliśmy 12 lutego 2021 r., wtedy też rozpoczęliśmy montaż konstrukcji farmy. Montaż modułów trwał od 12 kwietnia do 11 sierpnia br. Zawiadomienie o zakończeniu budowy wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Turku 19 sierpnia 2021 r., a 26 października 2021 r. farma uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie ION wystawione przez Energa Operator, co daje 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu ION - wylicza  Krzysztof Dziaduszyński. 

Tradycyjnie jak przy każdej wizycie ważnych osobistości lub inwestorów, w ramach promocji regionu Starosta i Wicestarosta wręczyli kosze lokalnych produktów.

Zdjęcia