2025.02.28
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Hołd Niezłomnym poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci i Ich kaźni w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyli Organizatorzy wydarzenia. Samorząd Powiatu Tureckiego reprezentowali: Starosta Turecki Jan Smak, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Krzysztof Buchelt, Wicestarosta Władysław Karski, Radny Rady Powiatu Tureckiego Marcin Rosiakowski.
Cześć pamięci Żołnierzom podziemia antykomunistycznego oddał również Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy Powiatu Tureckiego.
Najpierw delegacje pochyliły się w miejscu, gdzie więziono i torturowano sześciu Żołnierzy z partyzanckiego Oddziału „Groźnego” - przed pamiątkową tablicą na budynku Galerii Staromiejskiej – ówczesnym posterunku Urzędu Bezpieczeństwa.
Kolejnymi miejscami oddania honoru Niezłomnym były: obelisk w lesie pod Małoszyną i tym samym miejsce zamordowania i pochówku żołnierzy, następnie mogiła na Cmentarzu Komunalnym w Turku – gdzie zostały przeniesione prochy Niezłomnych pomordowanych pod Małoszyną.
Cześć i Chwała Bohaterom