2019.06.28

Noc Kupały w Skęczniewie - Najlepsze miejsce na integrację domów pomocy

Spotkania integracyjne w Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie to juz tradycja. W czwratek 27-go czerwca przez cały dzień trwało kolejne już spotkanie o nazwie "Noc Kupały", na którą przybyli dyrektorzy, opiekunowie i mieszkańcy wielu placówek opiekuńczych z całego regionu. Inicjatywę tradycyjnie wsparli przedstawiciele samorządów, placówek oraz instytucji z terenu powiatu tureckiego. W tym roku w spotkaniu wzięli udział m.in. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Edyta Michalak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Beata Bartczak, Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler,  Naczelnik Wydziału Edukacji Sławomir Kosobudzki, Kierownik Srodowiskowego Domu Pomocy w Turku i radny Andrzej Fryt, Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Paruszewski, prezesa Banku Spóldzielczego z Malanowa i wiele innych zaangażowanych w pomoc dla DPS i na rzecz rozwoju lokalnej wpólnoty osób.

-To miejsce, gdzie lubicie przyjeżdżać. Na zaproszenie odpowiedziało nam 22 instytucje, jednostki- zarówno domy pomocy społecznej, jak i środowiskowe domy samopomocy. Myślę, że świadczy to o tym, że jednak miejsce w Skęczniewie jest wyjątkowe, magiczne. Kolejny rok pokazujecie to w tak szerokim wymiarze odpowiadając na nasze zaproszenie – mówiła dyrektor DPS w Skęczniewie Sylwia Kamińska – Tereszkiewicz.

Do Skęczniewa przybyli goście m.in. ze Skrzynna (woj. Łódzkie), Baszkowa, Kalisza, Konina, Koła, Zagórowa, Skubarczewa, Wrześni, Przetówka, Kobylej Góry, Ostrzeszowa, Strzałkowa, Zimnowody, Marszałkowa, Ślesina, Pęczniewa, Żeronic, Czechowa, Liskowa.

Przy okazji podsumowano projekt Z kulturą za pan brat” - inicjatywa podczas której udało się przeprowadzić szereg warsztatów plastycznych, artystycznych, muzycznych czy warsztaty kulinarne pełne niespodzianek. W ramach właśnie tego projektu wydany został tomik poezji jednego z mieszkańców Aleksandra Obary. W ramach podziękowania za udział w Nocy Kupały uczestnicy otrzymali właśnie tomik pana Aleksandra.

Dyrektor DPS przypomniała również o wielkim sukcesie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, którzy już niebawem wezmą udział w Turnieju Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup.

Dla uczestników spotkania wystapiły dzieci ze szkoły Podstawowej w Piekarach oraz zespół Allebabki. Piknikowa atmosfera towarzyszyła wszystkim do wieczora, a kulminacją imprezy, podobnie jak w poprzednich latach, było przygotowane ognisko z kiełbaskami.