2018.04.13

„Pamiętajmy! Naród, który zapomina o przeszłości, nie ma przyszłości...”

Mieszkańcy Powiatu Tureckiego w dniu 13 kwietnia 2018 r. w 78. rocznicę mordu na Polakach w lasach pod Katyniem, Smoleńskiem, Miednoje, Ostaszkowem, Starobielskiem, Twerem…oddali hołd ofiarom tej zbrodni.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku mszą świętą w intencji Rodaków, którzy z rozkazu Stalina zostali zamordowani, za to, że byli Polakami.
Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości wzięli udział w niezwykłej lekcji patriotyzmu. Duże wrażenie na obecnych wywarło przedstawienie słowno - muzyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku, jak również przemówienie okolicznościowe, które wygłosiła pani Halina Łukaszewska, córka zamordowanego w Twerze mieszkańca Turku, która zwróciła się do zebranych z apelem: „Pamiętajmy! Naród, który zapomina o przeszłości, nie ma przyszłości...”.
Przed Kościołem, pod tablicami upamiętniającymi pomordowanych
mieszkańców powiatu tureckiego, przedstawiciele samorządów, służb, inspekcji, zakładów pracy, instytucji i szkół złożyli kwiaty.

W imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego okolicznościową wiązankę kwiatów złożyli: Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Tadeusz Gebler, Starosta Turecki Mariusz Seńko oraz Wicestarosta Dariusz Kałużny.

Organizatorzy uroczystości: Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turek oraz Wójt Gminy Turek dziękują mieszkańcom Powiatu Tureckiego, przybyłym pocztom sztandarowym, delegacjom za udział w uczczeniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.