2020.06.14

Pobór krwi i promocja czytelnictwa z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy

Do akcji poboru krwi zorganizowanej w sobotę w związku ze Światowym Dniem Krwiodawcy, Powiat Turecki włączył się z jeszcze większym zaangażowaniem niż w roku ubiegłym. Akcję zorganizował Klub Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP Górnik przy KWB Adamów S.A. w Turku i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Wsparcia inicjatywie udzielił Starosta Turecki Dariusz Kałużny i Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Urszula Szczęsna. Powiat przekazał środki ochrony osobistej na akcję, aby zabezpieczyć krwiodawców, natomiast biblioteka powiatowa ufundowała upominki książkowe. Oczywiście największą nagrodą dla każdego krwiodawcy jest świadomość, że ratuje życie innych, jednak książka zdaje się być najbardziej odpowiednim przedmiotem, który można podarować za bezcenną krew. Krwiodawcy, poza czekoladą niezbędną do uzupełnienia cukru, po poborze mogli wybrać pomiędzy pięknym wydaniem „Pana Tadeusza”, „ABC szczęścia”, „Małym Księciem” czy turystyczną mapą Powiatu Tureckiego. Tak więc przy okazji poboru krwi udała się także promocja innej szczytnej inicjatywy – czytelnictwa.

Tegoroczne akcje poboru krwi mają szczególny wymiar. W regionalnych centrach krwiodawstwa krwi brakowało zawsze, jednak w związku z epidemią koronawirusa te braki były wyjątkowe. Zwłaszcza, że jak mówił Prezes Klubu SHDK RP Górnik Bogdan Owczarek, składowe elementy krwi są wykorzystywane do pomocy chorującym na COVID-19. Do tej pory najskuteczniejszym lekiem jest osocze z krwi ozdrowieńców. Z ostatnich badań wynika, że zachorowalność i przebieg choroby jest również uzależniony od grupy krwi.

Jak podkreślają pracownicy kaliskiego centrum to Wielkopolska, a zwłaszcza region Kaliski, pomimo tego, że nie jest to wielki ośrodek zawsze mógł liczyć na swoich krwiodawców. Dzięki temu krew z naszego regionu ratuje życie mieszkańców również np. województwa łódzkiego, gdzie braki w zapasach są jeszcze bardziej wyraźne.

Pomimo długiego weekendu i sobotniego terminu do akcji zgłosiło się 40 osób z czego krew oddały 33 osoby. Starosta Dariusz Kałużny, został krwiodawcą. Dyrektor PSSE w Turku Katarzyna Wysocka, czy radny Norbert Lament już wielokrotnie wcześniej oddawali krew, by ratować życie innych. Stali krwiodawcy przeważali w sobotnim poborze, choć kilku nowicjuszy to zawsze dobra wiadomość, ponieważ niektórzy zasłużeni krwiodawcy ze względów zdrowotnych czasem muszą rezygnować.

Serdecznie dziękujemy wszystkim krwiodawcom z naszego terenu ! Podziękowania także dla szefostwa Hostelu „Barbórka” za udostępnienie przestronnego i klimatyzowanego lokalu na sobotnią akcję.

GALERIA - https://www.facebook.com/powiatturekpl/photos/a.1902749849861728/1902750703194976/?type=3