2022.08.05

Podsumowanie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Tureckim

Zakończył się nabór uczniów do szkół ponadpodstawowych. Wyniki rekrutacji pokryły się z wynikami analiz demograficznych, przeprowadzonych przez Wydział Edukacji. Spełniły się założenia co do preferencji naboru i przewidywanej liczby uczniów. W tym roku szkoły podstawowe w Powiecie Tureckim opuściło 1223 absolwentów. Naukę w szkołach prowadzonych przez Powiat Turecki rozpocznie we wrześniu 1148 uczniów klas pierwszych, są wśród nich również uczniowie-uchodźcy wojenni z Ukrainy. Obecnie w szkołach ponadpodstawowych trwa etap rekrutacji uzupełniającej.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Turku utworzonych zostanie 11 oddziałów. Naukę rozpocznie tu 345 uczniów przyjętych do klas pierwszych, w tym 4 uczniów z Ukrainy.

W Zespole Szkół Technicznych w Turku kandydaci mieli do wyboru technikum lub szkołę branżową I stopnia. Utworzonych zostanie 10 oddziałów technikalnych, do których przyjęto 322 uczniów oraz 5 oddziałów szkoły branżowej I stopnia, do której przyjęto 217 kandydatów. Ogółem naukę rozpocznie tam 539 uczniów, w tym 6 z Ukrainy. W tym roku największą popularnością cieszyły się zawody: technik logistyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik teleinformatyk.

W Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich utworzonych zostanie 7 oddziałów technikum i 1 oddział liceum ogólnokształcącego (oddział przygotowania wojskowego). Naukę w klasach pierwszych rozpocznie 264 uczniów, w tym 18 z Ukrainy. Największą popularnością cieszyły się zawody: technik pojazdów samochodowych, technik reklamy, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik spedytor.

W Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku nabór trwa przez cały rok szkolny.

Jak podkreślił Starosta Turecki Dariusz Kałużny, tak dobry nabór do szkół powiatowych to przede wszystkim zasługa wszystkich dyrektorów wraz z kadrą nauczycielską, którzy ciągle podnoszą jakość pracy szkoły, wyniki matur i egzaminów zawodowych oraz zaangażowani są w promocję szkoły np. poprzez organizację „Drzwi otwartych”, w których również osobiście  uczestniczył. Starosta Turecki podkreślił również znaczenie działań koordynacyjnych ze strony pracowników Wydziału Edukacji, zwłaszcza w okresie pandemii, gdzie wypracowano nowe formy promocji szkół np. poprzez dystrybucję wspólnych pakietów zawierających materiały informacyjne i gadżety promocyjne czy też materiałów filmowych prezentujących ofertę dydaktyczną każdej ze szkół prowadzonych przez Powiat Turecki.