2022.02.14

Ponad ćwierć miliona z budżetu państwa dla szkół Powiatu Tureckiego

- Znajdujemy się dziś w I LO w Turku, żeby pokazać edukacyjne wsparcie rządu dla trzech szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Turecki – tymi słowami Starosta Dariusz Kałużny otworzył dzisiejszą konferencję prasową w turkowskim liceum, poświęconą edukacyjnym projektom.

Starosta Turecki wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszardem Bartosikiem wizytowali szkoły ponadpodstawowe, które po raz kolejny otrzymały z budżetu państwa dofinansowanie na doposażenie sal biologicznych w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki oraz w Zespole Szkół Technicznych im. gen. pros. S. Kaliskiego w Turku, a także pracowni urządzeń i systemów energii odnawialnej w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich.

Wyposażenie szkolnych pracowni było możliwe dzięki dotacjom w ramach projektów pn. „Doposażenie sal dydaktycznych w sprzęty niezbędne do przeprowadzenia zajęć związanych z edukacją ekologiczną w szkołach ponadpodstawowych z terenu Powiatu Tureckiego”.

Łączna wartość obu edycji projektów realizowanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu to ponad ćwierć miliona zł. W pierwszej edycji Powiat Turecki na doposażenie sal otrzymał 277.351,63 zł, natomiast w drugiej - 75.000,00 zł. W ramach projektu do I LO, ZST i ZSR trafiły m.in.: laptopy, stojaki elektryczne, tablety, monitory interaktywne, walizki z odczynnikami do badania jakości wód.

- W powiecie tureckim dbamy o oświatę, te pracownie i projekt to tylko część zadań realizowanych w ostatnim czasie. Jesteśmy w kolejnej szkole powiatowej, w której realizowany jest projekt Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, wszystkie trzy szkoły powiatowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, tak bardzo potrzebny uczniom i nauczycielom – powiedział Minister Ryszard Bartosik, podkreślając, że to nie koniec inwestycji w oświatę w naszym powiecie. Zakończyło się bowiem postępowanie przetargowe na budowę sali sportowej przy liceum, a w ramach  Polskiego Ładu - Powiat Turecki wnioskuje o dofinansowanie na przebudowę stadionu w ZSR w Kaczkach Średnich. Realizowany jest także program Laboratoria Przyszłości, z którego skorzysta wiele szkół podstawowych w powiecie tureckim, w niedługim czasie ta rządowa inicjatywa edukacyjna ma być też skierowany do szkół ponadpodstawowych.

- Bardzo dziękuję Pani Ministrowi Ryszardowi Bartosikowi za zaangażowanie i pomoc na rzecz rozwoju placówek oświatowych Powiatu Tureckiego – podkreślał Starosta Kałużny podczas odwiedzin w placówkach.

Samorząd powiatowy z powodzeniem poszerza bazę dydaktyczną po to, aby młodzież mogła się uczyć w nowocześnie wyposażonych szkołach, realizować swoje zainteresowania i osiągać jeszcze lepsze wyniki w nauce.