2022.10.26

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Turku z nową salą terapeutyczną

- Salę Doświadczania Świata została wyposażona dzięki środkom otrzymanym w ramach projektu „Reklama Dzieciom” organizowanego przez Telewizję Polską. Jako kreatywna placówka wciąż poszukujemy metod, które pomogą prowadzić bezpieczną, przyjazną, a jednocześnie efektywną terapię – mówiła dyrektor Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Turku Barbara Piąstka Dopieralska podczas oficjalnego otwarcia sali.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Arkadiusz Przybyła, Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu Mateusz Bukowski, przedstawicielka Kuratorium Oświaty Irena Rogala oraz dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Turku Barbara Piąstka Dopieralska.
W wydarzeniu uczestniczyli także Wicestarosta Władysław Karski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tureckiego, Kierownika Biura Powiatowego ARiMR Jan Smak, Naczelnik Wydziału Edukacji Sławomir Kosobudzki, Burmistrzowie i Wójtowie Gmin Powiatu Tureckiego oraz pracownicy PPP w Turku.

Sala Doświadczania Świata przeznaczona dla podopiecznych PPP w Turku jest pomieszczeniem ze specjalnie dobranym wyposażeniem i narzędziami terapeutycznymi. Nadrzędnym celem koncepcji tej Sali jest pobudzanie głównych zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu oraz węchu. Będzie przeznaczona do prowadzenia zajęć psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami ruchowymi, zaburzeniami integracji sensorycznej, zaburzeniami emocjonalnymi czy neurorozwojowymi. Założeniem projektu jest również możliwość skorzystania z Sali dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z terenu powiatu tureckiego.
Sala wyposażona jest w projektor kolorowych obrazów, emiter zapachów, panele sensoryczne, sensoryczny podświetlany stolik wodny, światłowody, kolumnę wodną, urządzenie nagłaśniające, magiczną kulę UV.

Podczas drugiej części uroczystości Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu Mateusz Bukowski i Minister Ryszard Bartosik wraz z Kierownikiem Biura Powiatowego ARiMR w Turku Janem Smakiem przekazali na rzecz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej laptopy, które posłużą w pracy dydaktycznej kadrze placówki.