2018.08.29

Powiat Turecki na Dożynkach Wielkopolskich - Poznań 2018

Tegoroczne Dożynki Wojewódzko-Archidiecezjalne odbyły się 26 sierpnia w Poznaniu. Były to jubileuszowe – 20. Dożynki Wielkopolskie. Przypadały one one w 1050. rocznicę utworzenia w Poznaniu arcybiskupstwa oraz w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dożynki w Poznaniu odbywają się co roku, jednak nigdy dotąd nie miały one charakteru wojewódzkiego. Poznań, mimo że jest dużym miastem, w swych granicach posiada około 7 tys. hektarów użytków rolnych, zorganizowanych w 730 gospodarstwa. Większość z nich to gospodarstwa ogrodnicze, sadownicze czy szkółkarskie, nie brakuje jednak gospodarstw typowo rolniczych. Z oczywistych względów dominuje w nich produkcja roślinna. Rolę starostów podczas tegorocznych Dożynek Wielkopolskich pełnili poznańscy rolnicy: Sylwia Kaczmarek, prowadząca gospodarstwo rolne na Morasku oraz Jacek Rybarczyk, który gospodaruje w Krzesinach.

Dożynki zorganizowane zostały przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Archidiecezję Poznańską oraz Urząd Miasta Poznania. Zadaniem magistratu jest m.in. zorganizowanie części obrzędowej i wystawowej. Uroczystość odbyła się na Polanie Harcerza nad jeziorem Malta. Impreza masowa rozpoczęła się w południe otwarciem wystawy rolniczej, o godz. 13.00 odprawiono dziękczynną mszę św. na Polanie Harcerza którą celebrował biskup Grzegorz Balcerek, po niej zaś nastąpiła część obrzędowa. Część rozrywkową zaplanowano na godz. 16.30 i jej zwieńczeniem był wieczorny występ zespołu Bajm.

Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała na Dożynkach stoisko, które stanowiło miejsce spotkań rolników i mieszkańców miasta. Izba rolnicza przybyłych gości postanowiła poczęstować chlebem ze smalcem i kwaszonymi ogórkami oraz tradycyjnym plackiem. W realizację tych zamierzeń włączone zostały takie organizacje jak: Miejski Związek Kółek i Organizacji Rolniczych z pomocą pań z poznańskich Kół Gospodyń Wiejskich. Przypomnieć należy, że tradycja współczesnych miejskich kółek rolniczych sięga ponad stu dziesięciu lat, gdy obecne peryferyjne dzielnice miasta były jeszcze odrębnymi wioskami.

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania. Powiat poznański na uroczystościach reprezentował Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.

Tradycyjnym obrzędom dożynkowym towarzyszyła Wystawa Rolnicza. Można na niej było zobaczyć wyroby producentów z całego regionu. Następnie odprawiona została msza święta, po której Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu „Łany” przedstawił obrzęd dożynkowy. Gwiazdą wieczoru był zespół Bajm.

Dużą atrakcją obchodów wojewódzkiego święta plonów był konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, który zgromadził bardzo wiele okazałych prac.

Sfinansowany przez Powiat Turecki wieniec dożynkowy został wykonany przez panie z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich gminy Brudzew. Starosta Turecki Mariusz Seńko przekazuje podziękowanie za godne reprezentowanie Powiatu Tureckiego delegacji wieńcowej w składzie: Halina Pietruszka - KGW Tarnowa, Anna Rosiak - KGW Chrząblice, Teresa Grzelka - KGW Bogdałów, Urszula Banasiak - KGW Galew oraz panowie Szczepan Banasiak i Jan Grzelka.