2020.08.10

Powiat Turecki w hołdzie byłemu Staroście

Teraźniejszość stanowi pomost łączący przeszłość z przyszłością. Na historię mieszkańców powiatu tureckiego składają się wydarzenia społeczności z poszczególnych gmin. W minioną niedzielę, 9 sierpnia br., gmina Dobra stała się strażnikiem pamięci, miejscem spotkań tradycji ze współczesnością, a także przestrzenią, gdzie w sposób szczególny pielęgnuje się historię o zasłużonych działaczach społecznych.

W uroczystości poświęconej 130. rocznicy urodzin Aleksandra Stefana Dzierżawskiego udział wzięli samorządowcy, duchowni, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy Mikulic oraz licznie zgromadzona rodzina Dzierżawskich. O życiu i zasługach Aleksandra Dzierżawskiego opowiedział zgromadzonym Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej Jacek Gajewski:

- Dzierżawski urodził się 10 sierpnia 1890 roku w Mikulicach. Od 15 listopada 1918 roku, zajmował stanowiska: zastępcy komisarza ludowego, zastępcy starosty, a następnie od 1920 roku starosty tureckiego. Był członkiem komitetu redakcyjnego ,,Gazety Powiatowej’’, pierwszego polskiego pisma na tym terenie. W 1920 roku został prezesem Zarządu Towarzystwa Szkolnego w Turku.  W 1922 r. wybrano go na posła sejmu I kadencji z ramienia Związku Ludowego – Narodowego. Parlamentarzystą był również w latach 1928-1935.

Samorząd Powiatu Tureckiego reprezentowali Wicestarosta Władysław Karski oraz Radny Rady Powiatu Tureckiego Andrzej Fryt. W hołdzie wybitnemu działaczowi delegaci Powiatu Tureckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablica pamiątkową. W geście szacunku i oddania honoru pełniącemu funkcję Starosty Tureckiego w okresie XX-lecia międzywojennego, przekazali również na ręce Pani Urszuli Dzierżawskiej – Bukowskiej okolicznościowy grawerton.

Podczas spotkania Wicestarosta podkreślał, że istotne jest, aby uchronić pamięć o wybitnych przodkach i ich zasługach dla lokalnej społeczności, aby przetrwała w rozległym łańcuchu pokoleń, a pielęgnowanie triady fundamentalnych wartości takich jak: tradycja, kultura, historia jest niezmiernie istotne dla przyszłej generacji mieszkańców naszego powiatu.  Dla upamiętnienia tej wyjątkowej uroczystości, zgromadzeni dokonali wpisów do Księgi Pamiątkowej Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej.