2016.10.17

SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI dla Powiatu Tureckiego!

Podczas uroczystej Gali Finałowej VI edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej, która odbyła się 12 października br. w Warszawie,  Starosta Turecki Mariusz Seńko  odebrał przyznany Powiatowi Tureckiemu Cetyfikat "Samorządowy Lider Edukacji".

W 2016 r.  Powiat Turecki  przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów  i Samorządnych Województw  „Samorządowy Lider Edukacji” (2016). W ramach inicjatywy podejmowane przez Samorząd Powiatu działania ukierunkowane na podnoszenie jakości lokalnej polityki edukacyjnej zostały  poddane szczegółowej analizie i bezstronnej ocenie.

Zdaniem Komisji przyznającej powyższy certyfikat, placówki oświatowe podlegające Powiatowi Tureckiemu skutecznie podejmują  inicjatywy związane z edukacją patriotyczną, lokalno-regionalną oraz aktywnie zachęcają interesariuszy systemu oświaty do włączania się w lokalne życie społeczne. Świadczy to o prowadzeniu nowoczesnej polityki edukacyjnej.

W obszarze inicjowania większego zaangażowania w życie lokalne i regionalne powiatu na szczególną pochwałę, zdaniem Recenzentów, zasługuje aktywność wolontariacka uczniów. Recenzenci, w sposób szczególny doceniają działania Powiatu w sferze zapewniania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dostrzegając w nich autentyczną troskę wszystkich interesariuszy procesu kształcenia.

Recenzenci, po zapoznaniu się z ankietą certyfikacyjną oraz innymi dostępnymi danymi na temat modelu realizacji celów i zamierzeń w sferze oświaty, są zgodni w ocenie, że obszar ten jest traktowany przez powiatowych decydentów w sposób kluczowy, odpowiadający najistotniejszym potrzebom interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych.  Rozwój edukacji jest sprzężony z całościową wizją rozwoju Powiatu Tureckiego jako miejsca przyjaznego m.in. dla osób dysponujących oryginalnym i unikatowym know-how, otwartych na wiedzę, innowacyjnych.

Dbałość o aktywność zdrowotną dzieci i młodzieży jest jednym z autentycznych priorytetów edukacyjnych Powiatu Tureckiego. CYT: „Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska uczniowskiego, władze JST rozszerzyły portfolio zajęć z wychowania fizycznego i zajęć sportowo-rekreacyjnych Kolejnym ważnym obszarem, który podlegał ocenie i pozwala na holistyczną analizę realizowanej przez Powiat polityki edukacyjnej, są podejmowane działania zmierzające do ograniczenia negatywnego zjawiska wykluczenia społecznego oraz przeciwdziałania zidentyfikowanym patologiom społecznym”.

Komisja doceniła działania Powiatu Tureckiego zmierzające do stałego unowocześniania posiadanej bazy infrastrukturalnej i sprzętowej, mając świadomość ich kosztochłonności.

„Na szczególną uwagę zasługuje ponadnormatywna aktywność menadżerska Włodarza Powiatu Tureckiego Starosty Mariusza Seńki w kreowaniu nowoczesnej polityki oświatowej.”

Zdaniem recenzentów Powiat Turecki jest zarządzany wedle wysokich standardów administracji publicznej, zgodnie z paradygmatami tzw. nowego zarządzania publicznego, w oparciu o zasady zarządzania przez jakość.

„Komisja pozytywnie ocenia jakość i zakres oferty oświatowej Powiatu Tureckiego – jest ona odpowiednio szeroka, zdywersyfikowana oraz – co warte podkreślenia – kształtowana w konsultacji z interesariuszami lokalnymi. Recenzenci zwracają również uwagę na wykorzystanie różnorodnych zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych i programowych w oświacie oraz znaczącą aktywność JST. Przedstawione tu argumenty w pełni uzasadniają przyznanie Powiatowi Tureckiemu certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji” VI edycji Programu”