2016.12.09

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 5 i 6 grudnia 2016r. w Auli  I Liceum Ogólnokształcącego w Turku odbyło się  szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadził Pan Piotr Itczak - Ratownik Medyczny z SP ZOZ w Turku. Szkolenie zostało zorganizowane przez Starostę Tureckiego oraz Dyrektora SP ZOZ w Turku dla pracowników Starostwa i Dyrektorów jednostek organizacyjnych.
Celem edukacyjnym szkolenia pierwszej pomocy było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Zaplanowane cele zajęć zrealizowano.

Podczas szkolenia została poszerzona wiedza i umiejętności uczestników na temat udzielania pierwszej pomocy.  Praktyczną częścią szkolenia były ćwiczenia na fantomach przy użyciu defibrylatora zakupionego przez Starostwo Powiatowe w Turku. Jest on ogólnodostępny, znajduje się w punkcie informacyjnym parteru urzędu przy ul. Kaliskiej 59. Defibrylator będzie służył wszystkim, nie tylko petentom starostwa. Jest to urządzenie typu AED, co oznacza, że samo analizuje stan poszkodowanego i sugeruje, czy defibrylacja jest konieczna, czy nie. Dopasowanie parametrów wstrząsów do potrzeb pacjenta odbywa się automatycznie. W obsłudze defibrylatora przeszkolone  zostały osoby uczestniczące w szkoleniu.