2018.03.15

W stronę nowoczesności i kompetencji przyszłości

Strona dotyczy projektu Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego 2017 - 2019
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
poddziałanie WRPO 9.3.2 - Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego

Wkroczenie na rynek inteligentnych systemów i maszyn, rozwój narzędzi komunikacji globalnej oraz informatyzacja świata powodują, że przed obecnymi pracownikami i młodymi ludźmi wkraczającymi na rynek pracy stoi szereg wyzwań i oczekiwań.  Czasy, w których pracownik rozpoczynający karierę zamykał się w ramach swojego zawodu bezpowrotnie minęły. Żeby utrzymać się na rynku pracy trzeba będzie nauczyć się łączenia wielu kompetencji. Mowa tu m.in. o kompetencjach cyfrowych (związanych z branżą IT, a także o crossowaniu umiejętności, czyli zdolność łączenia i wykorzystywania wiedzy z wielu dziedzin, a także o uważnej pracy w tzn. szturmie informacyjnym, gdzie potrzeba zdolności selekcji, rozróżniania i filtrowania informacji. Starosta Turecki Mariusz Seńko oraz Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek wychodząc naprzeciw zmianom społeczno – gospodarczym naszego regionu stworzyli przedstawicielom świata nauki, samorządu, biznesu platformę porozumienia i dialogu, która miała formę konferencji pn. „Kompetencje przyszłości szansą dla rozwoju Wschodniej Wielkopolski” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.  Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 202, Poddziałanie 9.3.2 - Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego.

Przedsięwzięcie miało miejsce w Zespole Szkół Technicznych w Turku 14 marca br., w ramach realizacji projektu „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego” oraz w ramach Międzynarodowych Dni Kompetencji Przyszłości. W spotkaniu uczestniczyli radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzyści, wójtowie i burmistrzowie, przewodniczący i radni powiatów, miast i gmin, przedstawiciele przedsiębiorców i pracodawców, oświaty, instytucji i organizacji związanych z rynkiem pracy, rozwojem technologicznym.

Zaproszeni na to wydarzenie prelegenci podkreślali, że to właśnie kompetencje przyszłości będą stanowić o sukcesie zawodowym młodej generacji polskich pracowników. Doktor inż. Agnieszka Grzelczak z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej opowiedziała o transformacji gospodarki  Wielkopolski w ujęciu społeczno – gospodarczym. Interesujące stanowisko w sprawie systemu kształcenia zawodowego wspierającego kwalifikacje przyszłości zaprezentował z perspektywy pracodawcy - Jakub Gontarek - Specjalista ds. rynku pracy Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan. O tym, że budowanie kompetencji językowych to proces wymagający samokształcenia przez całe życie, o języku jako swoistym medium komunikacji oraz o tym, że wielojęzyczność stanowią przepustkę do świata innowacyjności i współpracy międzynarodowej  mówił  prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Dyrektor firmy Sun Garden Witold Jarecki wskazał na istotne dla współczesnego przedsiębiorcy wyzwania związane z erą Przemysłu 4.0, a Prezes firmy InfoBase - Systemy Informatyczne - Waldemar Werbiński przytoczył szereg niezbitych argumentów na to, dlaczego biznes powinien wspierać edukację, w oparciu o projekt Powiatu Tureckiego pn. „Innowacje, Nowoczesne Technologie, Języki Obce” (INTJO).

Podsumowaniem konferencji był wykład Starosty Tureckiego, Wiceprzewodniczący Rady ds. Kompetencji Sektora IT Mariusza Seńko, Powiat Turecki buduje gospodarkę opartą na wiedzy. Kluczem do sukcesu przyszłych pokoleń regionu Wschodniej Wielkopolski i najlepszą drogą dla nowej generacji pracowników jest wszechstronna wiedza. Współpraca przedstawicieli świata samorządu, edukacji i biznesu powinna tworzyć solidny pomost, po którym śmiało będą mogli kroczyć młodzi ludzie mierzący się z dorosłością, wyzwaniami rynku prac, kompetencjami przyszłości i wymogami nowoczesności. Z inicjatywy Starosty Tureckiego został tego dnia podpisany List Intencyjny pomiędzy przedstawicielami Powiatów: Tureckiego, Kolskiego, Konińskiego oraz Miasta Konina sprawie podjęcia współpracy partnerskiej oraz działań zmierzających do efektywnego rozwiązywania problemów Wschodniej Wielkopolski w szczególności w obliczu zagrożeń wynikających z likwidacji przemysłu paliwowo – energetycznego w tej części Wielkopolski.

Tematy poruszane podczas konferencji miały za zadanie przybliżyć problematykę edukacji społeczeństwa w zakresie kompetencji przyszłości, jako elementu transformacji  gospodarki Wschodniej Wielkopolski. Wspólne działania  tym obszarze  z całą pewnością pozwolą osiągać więcej niż w pojedynkę. Warto więc formować społeczeństwo, którego wysiłek, zaangażowanie i umiejętności spowodują wypracowanie wspólnego efektu, który być może nie będzie widoczny w mgnieniu oka, „tu i teraz”, lecz zaprocentuje za kilka lat.