2016.12.13

X edycja konkursu "Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło"

Już po raz dziesiąty  uczniowie zainteresowani historią lokalną, jak i twórczością znakomitego artysty, jakim był Józef Mehoffer,  rywalizowali w konkursie organizowanym przez Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Miasta Turku i Komitet Osiedlowy nr 3.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: budzenie zainteresowań młodych ludzi historią regionalną i postacią mistrza Mehoffera, kształtowanie w młodzieży poczucia ochrony dziedzictwa kulturowego Polaków, a także wyszukiwanie młodych talentów plastycznych oraz stworzenie możliwości prezentacji ich dokonań.

X jubileuszową edycję konkursu „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło” rozpoczęła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego pani Danuta Szczepanik. Inaugurację swoją obecnością uświetnili: starosta powiatu tureckiego pan Mariusz Seńko, zastępca burmistrza miasta Turku pan Jerzy Kurzawa, radni Rady Miasta: pani Elżbieta Niespodziańska i Radosław Idzikowski oraz pan Filip Nowakowski dyrektor biura posła na Sejm III RP Ryszarda Bartosika. Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości wszyscy zgromadzeni wysłuchali  prelekcji pana Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, poświęconej konserwacji kartonów do witraży i polichromii J.Mehoffera znajdujących się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

W tym roku w konkursie udział wzięło aż 10 szkół : I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych w Turku, Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum  nr 2 i Gimnazjum z Jutrosina,  Szkoły Podstawowe  nr 4 i 5 z Turku oraz  Szkoła Podstawowa  z  Chlebowa.

Uczniowie rozwiązali test indywidualny, a  następnie rywalizowali drużynowo, wykazując się znajomością faktografii   z życia J. Mehoffera i jego malarstwa oraz zręcznością w układaniu puzzli przedstawiających witraże kościoła NSPJ w Turku.

Najwięcej punktów w zadaniach zespołowych,  w kategorii szkoła średnia, uzyskała drużyna z I LO w składzie: Kinga Krzyżostaniak, Sebastian Szczęsnowski i Martyna Dziamara; w kategorii szkoły gimnazjalne – drużyna Gimnazjum z Jutrosina w składzie: Oliwia Grzelak, Agnieszka Waścińska, Jan Kasprzak, a wśród szkół podstawowych wygrała ekipa SP nr  4 w składzie: Katarzyna Perlińska, Denis Dąbkowski i Hubert Maciejewski.

W teście indywidualnym najlepiej wypadli:

-  w kategorii szkół średnich:

I miejsce -  Kinga Krzyżostaniak    I LO

II miejsce – Sebastian Szczęsnowski z I LO

III miejsce – Martyna Dziamara z I LO

-  w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce -  Jan Kasprzak  z  Gimnazjum w Jutrosinie

II miejsce – Nikola Werbińska  z  G1

III miejsce – Patrycja Wiśniewska z G1

-  w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce -  Marcin Buda  z  SP 1

II miejsce –   Katarzyna Perlińska z SP nr 4

III miejsce –  Norbert Antaczak   z  SP w Chlebowie

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny. Młodzi artyści mogli przygotować 1 lub 2 prace plastyczne techniką malarską lub mieszaną w formacie A3, które zaprezentują bryłę kościoła NSPJ w Turku lub wybrany element jego wystroju,  np. stację drogi krzyżowej lub witraż autorstwa J.Mehoffera. Jury konkursowe przyznało:

I miejsce – Natalii Nowinowskiej z SP nr 5

II miejsce – Julii Bukowieckiej z G1

III miejsce – Michalinie Rosiak z SP 1

wyróżnienia dla : Natalii Tylczyńskiej z G2, Katarzyny Perlińskiej z SP 4 i Annie Rosiak z SP 1.

W podsumowaniu rywalizacji uczestniczyli zastępca burmistrza Turku - pan Jerzy Kurzawa oraz zastępca starosty powiatu tureckiego  - pan Dariusz  Kałużny.

Nagrody dla uczestników ufundował poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, Burmistrz Miasta Turku i Starosta Powiatu Tureckiego, Komitet Osiedlowy nr 3,  dyrektor Muzeum Miasta Turku oraz dyrekcje szkół organizujących imprezę.

Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, podkreślają istotną rolę tego konkursu dla naszej lokalnej społeczności, bowiem integruje młodzież ze wszystkich poziomów nauki, jest okazją do dobrej zabawy, poszerza wiedzę o naszej „małej ojczyźnie” i budzi szacunek dla jej kulturowego dziedzictwa. Jest też jedną z nielicznych, cyklicznych imprez kulturalnych w naszym  mieście odbywającą się nieprzerwanie od 10 lat.