2021.08.11

Z wizytą u dożynkowych starostów

None

   W tym roku Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne odbędą się w gminie Kawęczyn już 5-go września. Dziś zgodnie z tradycją Starosta Dariusz Kałużny i Wójt Jan Nowak zapraszali Starostów Dożynek – gospodarzy z prawdziwego zdarzenia.

    Samorządowcy najpierw odwiedzili Mirosława Grudzińskiego ze Żdżar, który wraz z żoną Wiesławą prowadzi gospodarstwo o powierzchni 35 ha, aktualnie ukierunkowane na hodowlę bydła rzeźnego. Jednak prawdziwą pasją Pana Mirosława jest hodowla koni rasy wielkopolskiej, którą zajmuję się od 25 lat. Szczególnie upodobał sobie konie maści siwej. Konie ze stadniny Pana Mirosława wielokrotnie były nagradzane na różnego rodzaju wystawach, pokazach, premiowaniach.

   Mirosław Grudziński był współpomysłodawcą Otwartych Mistrzostw Gminy Kawęczyn w Powożeniu Zaprzęgami Gminnymi, których I edycja odbyła się w 2004 roku. Z roku na rok Pan Mirosław składał coraz liczniejsze zaprzęgi począwszy od czterokonnego, a w 2012 roku powoził zaprzęgiem trzynastokonnym. FILM - https://www.youtube.com/watch?v=VLOHYVaqhaQ

Pan Mirosław od ponad 20 lat jest członkiem Związku Hodowców Koni Wielkopolskich. Od 2004 r. Członek Zarządu Powiatowego Koła Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Turku, od 2017 r. Prezes Zarządu Powiatowego Koła Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Turku; Delegat na Zjazd Wojewódzki Wielkopolskiego Związku Hodowców Koni Wielkopolskich, na którym to w lipcu 2020 r. został wybrany na członka zarządu władz wojewódzkich związku oraz na delegata na zjazd krajowy Polskiego Związku Hodowców Koni w Warszawie. W 2009 roku Pan Mirosław jako starosta dożynkowy był w komitecie organizacyjnym nadania sztandaru dla Powiatowego Koła Związku Hodowców Koni Wielkopolskich.

   Starościną tegorocznych dożynek jest Barbara Jacek, którą na uroczystości zaprosili dziś starosta i wójt. Pani Barbara-wspólnie z mężem Edmundem, synem Robertem i synową Emilią-prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ok.40 ha w miejscowości Ciemień. Są to pola własne oraz częściowo dzierżawione. Uprawiają zboża, kukurydzę i ziemniaki. Gospodarstwo jest częściowo zmechanizowane, posiada nowe zabudowania dostosowane do prowadzonego kierunku produkcji, jakim jest produkcja mleka. Stado podstawowe liczy 30 matek, od których uzyskuje się rocznie ok. 150 tyś. litrów mleka, które trafia do mleczarni w Turku. Dzięki przeprowadzonym modernizacjom gospodarstwo zostało dostosowane do hodowli ok. 40 szt. opasów. Hodowla jest pod kontrolą Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Poznaniu. Pan Edmund prężnie działał także w Izbie Rolniczej.

    Barbara jest osobą niezwykle pracowitą i skromną. Jej dom zawsze stoi dla wszystkich otworem. Wychowała dwie córki i trzech synów, z których jeden-Robert-został na gospodarstwie. Największą jej radością jest siedmioro wnucząt. Jako, że w sąsiedztwie ich gospodarstwa mieszka aż sześć, a nawet siedem spokrewnionych rodzin, żartują, że miejscowość swobodnie mogłaby się nazywać „Jacków”.

 

Zdjęcia