2017.08.16

Zapisane na kartach historii...

Święto Wojska Polskiego przypomina o cenie wolności i o znaczeniu armii dla istnienia państwa. Uświadamia także o istocie wymagającej służby żołnierskiej: stałej gotowości do poświęcenia i wypełnienia misji obrony Ojczyzny. Uroczystość Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W Powiecie Tureckim ze szczególną troską dba się o kultywowanie tradycji i poszanowanie dla pamięci historii. Organizatorami obchodów święta byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek.

Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych w 1920 roku na frontonie Muzeum Miasta Turku. Zgromadzeni wzięli także udział we mszy św. w intencji ojczyzny w Kościele pw. NSPJ w Turku. Przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, ugrupowań politycznych, Rady Powiatu Tureckiego, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy gmin naszego powiatu  oddali cześć poległym za ojczyznę przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w parku im. Żerminy Składkowskiej. W imieniu samorządu Powiatu Tureckiego kwiaty złożył Starosta Turecki Mariusz Seńko w asyście radnych: p. Zofii Gruszczyńskiej i p. Barbary Zielińskiej.

Święto Wojska Polskiego to podniosłe wydarzenie pozwalające docenić tych, których historie pozostaną na kartach pamięci narodu. Major Sylwin Donard w imieniu Wojskowej Komisji Uzupełnień w Koninie uhonorował pamiątkową odznaką za szczególne zasługi w krzewieniu patriotyzmu przedstawicielkę Koła Terenowego Związku Sybiraków, panią Danutę Chmielewską.