2016.12.06

Zespół Szkół Technicznych promuje Powiat Turecki w Dublinie

W międzynarodowym seminarium kontaktowym w stolicy Irlandii - Dublinie uczestniczył, jako jeden z dwóch przedstawicieli polskich szkół technicznych, delegat ZST, kierownik kształcenia praktycznego - Daniel Kusz. Seminarium kontaktowe VET Connected - GET  Connected odbyło się w dniach 23-25.11.2016 w urokliwym XII w. zamku Clonatrf. W tym wydarzeniu uczestniczyło 60 przedstawicieli szkół i uczelni technicznych z 20 krajów europejskich (od Cypru po Islandię). Była to doskonała okazja do reprezentowania naszej małej ojczyzny i przybliżenia charakteru powiatu tureckiego oraz perspektyw jego rozwoju, w czym mają pomóc nowoczesne technologie.

Spotkanie to ściśle związane z programem Erasmus+ miało na celu przygotowanie kolejnych praktyk w europejskich firmach dla uczniów ZST, a co za tym idzie dalszy rozwój kompetencji, w szczególności językowych, naukowo -technicznych oraz społecznych i kulturowych.

Przygotowany przez pracowników ZST przy współpracy ze Starostwem Powiatowym film promocyjny oraz folder zrobiły ogromne wrażenie na potencjalnych partnerach szkoły oraz samego powiatu.

Film promujący region i szkołę  zakończyło zdanie wypowiedziane przez dyrektor szkoły - Wiolettę Adamiak oraz Starostę Tureckiego Mariusza Seńko  - "Turek county is always on the way - Powiat turecki zawsze po drodze", co ma podkreślić otwartość regionu i szkoły na nowych partnerów.

Promocja powiatu w dziedzinie edukacji w szczególny sposób dotyczyła, poza oczywistą prezentacją kierunków kształcenia w ZST, również innych szkół z powiatu, czyli ZSR CKP Kaczki ze wskazaniem na kierunki rolnicze oraz odnawialne źródła energii oraz I Liceum Ogólnokształcącego jako kuźni talentów prawniczych, medycznych, naukowych i językowych.

Bogata oferta kierunków kształcenia, wyposażenie szkół, planowane inwestycje w pomoce dydaktyczne oraz formy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami skłoniły przedstawicieli instytucji i szkół - szczególnie z Czech, Niemiec,  Irlandii, Hiszpanii, Litwy oraz Chorwacji  do rozmów z przedstawicielem ZST na temat współpracy pracy organizacji wymian uczniowskich.

Pobyt w  Dublinie był też okazją do poznania kultury innego kraju oraz, co ważne,  do rozmów z Polakami pracującymi na wyspie. Sama obecność przedstawiciela polskiej instytucji oświatowej, której celem jest rozwój kompetencji zawodowych oraz transfer umiejętności pozwalających przecież na pozostanie Polaków w kraju oraz pracę w dobrze płatnych gałęziach gospodarki, wywoływała wśród rodaków zaciekawienie. Okazuje się bowiem, że wbrew powszechnemu przekonaniu, wielu z nich planuje powrót do kraju, a co najistotniejsze, znalezienie pracy pozwalającej na godne życie. Troska powiatu i szkoły o wszechstronny rozwój ucznia zauważona za granicą, pozwala na utwierdzenie w przekonaniu, iż nowoczesna edukacja to właściwa droga do rozwoju również całego powiatu. Współpraca międzynarodowa to  mobilność uczniów i kadry pedagogicznej. To również atrakcyjność i skuteczność rozwoju kompetencji językowych, zawodowych i kulturowych uczniów, co nie pozostaje bez znaczenia przy podejmowaniu pracy i rozmów z lokalnymi pracodawcami.