2020.03.06

Zespoły zarządzania kryzysowego przygotowane na zagrożenie epidemiologoczne

W czwartek Starosta Dariusz Kałużny spotkał się z przedstawicielami służb, członkami PCZK, wójtami i burmistrzami w celu omówienia przygotowania Powiatu Tureckiego na wypadek wystąpienia na naszym terenie przypadków koronawirusa. W tym samym czasie w Poznaniu zebrał się w poszerzonym składzie Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zebranie dotyczyło sytuacji epidemiologicznej w Wielkopolsce w kontekście koronawirusa. W trakcie telekonferencji łączono się ze wszystkimi powiatowymi sztabami zarządzania kryzysowego w Wielkopolsce.

Przygotowanie służb mundurowych w Powiecie Tureckim potwierdzili komendanci straży i policji. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologocznej w Turku Katarzyna Wysocka zaapelowała o zachowanie rozsądku i prostych zasad higieny. Jak zauważyła, statystyki wskazują, iż zdecydowanie większe zagrożenie od początku roku stanowi pospolita grypa. Dyrektor szpitala Krzysztof Sobczak podkreślił, że to właśnie zagrożenie pospolitą grypą, a nie koronawairusem było podstawową przyczyną wprowadzenia zakazu odwiedzin w naszym szpitalu. Jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia, pacjent zostanie odizolowany i przewieziony na Oddział Zakaźny do szpitala w Koninie lub w Kaliszu. Szpital w Turku zostanie przystosowany do przyjmowania zakażonych pacjentów jedynie w przypadku wystąpienia epidemii.

Do dzisiejszego dnia nie zdiagnozowano przypadku zainfekowania koronawirusem na terenie woj. wielkopolskiego.