2016.10.28

Ćwiczenia dotyczące zagrożenia terrorystycznego w Kaczkach Średnich

W dniu 28 października 2016 r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich odbyło się powiatowe ćwiczenie dotyczące procedur postępowania w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym.

Organizatorem ćwiczenia był Starosta Turecki wraz z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Zdrowia w Starostwie, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendą Powiatową Policji.

Podczas pierwszej części ćwiczenia przeprowadzone zostało szkolenie dla administratorów obiektów instytucji publicznych oraz placówek oświatowych z terenu powiatu tureckiego na temat zasad postępowania w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym. W kolejnej części odbyło się ćwiczenie praktyczne z udziałem służb ratowniczych oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Scenariusz ćwiczenia zakładał podłożenie ładunku wybuchowego w jednej z klas szkoły. Konieczna była ewakuacja uczniów, personelu szkoły oraz uczestników szkolenia. Podczas końcowego etapu ewakuacji doszło do eksplozji ładunku wybuchowego w wyniku czego poszkodowanych zostało 16 osób.  Celem ćwiczenia było m.in. doskonalenie wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych  do działań w przypadku zaistnienia zagrożenia  terrorystycznego, doskonalenie koordynacji działań służb ratowniczych, sprawdzenie procedur Gminnego i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,praktyczne przećwiczenie działań ratowniczo – gaśniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz  elementy  ratownictwa medycznego.

Po zakończeniu działań ratowniczych sztab kryzysowy dokonał podsumowania ćwiczenia zwracając szczególną uwagę na duże zaangażowanie Dyrekcji szkoły i sprawnie przeprowadzoną ewakuację.