2018.05.24

DSD I PRO staje się faktem!

Nauka języków obcych stanowi istotny komponent kształcenia, a jego ważność silnie podkreśla się na arenie europejskiej. Uznając wagę kształcenia dzieci i młodzieży, Powiat Turecki dąży do rozwoju innowacyjnej edukacji wielojęzycznej. W obecnej perspektywie rozwoju gospodarczego regionu to umiejętność posługiwania się dwoma językami obcymi daje znaczącą przewagę na rynku pracy. 

Ważnym wydarzeniem poświęconym wielojęzycznemu kształceniu młodzieży była konferencja zorganizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu, która miała miejsce w  Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W wydarzeniu uczestniczył Starosta Turecki Mariusz Seńko, reprezentanci Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą, ZfA ICU Investor Center Uckermark GmbH, przedstawiciele izb rzemieślniczych, cechów, przedsiębiorców i placówek edukacyjnych z Wielkopolski.

Wiadącym tematem wydarzenia był wykład Doradcy Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą ZfA Karla Martina Everdinga poświęcony wspieraniu nauki języka niemieckiego w kształceniu zawodowym i procesowi certyfikacji DSD I PRO. I właśnie w tym obszarze – nowoczesnej edukacji wielojęyzcznej mamy kolejne, dobre wiadomości dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Turku oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Śr. Dzięki staraniom Starosty Tureckiego Mariusza Seńko od 1 września 2018r. rusza proces akredytacji programu Deutsches Sprachdiplom I PRO, który jest skierowany do szkolnictwa zawodowego i spełnia wymogi Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest to egzamin państwowy, którego znajomość jest sprawdzana w Niemczech. Młodzież po trzech latach nauki języka przystąpi do egzaminu DSD I PRO, przeprowadzanego na całym świecie tego samego dnia. Co ważne, DSD honorowany jest przez pracodawców w Polsce i za granicą, a uzyskany certyfikat daje potwierdzenie poziomu znajomości języka zawodowego nabytego w szkole.

Ponadto działania Powiatu Tureckiego w obszarze nowoczesnego kształcenia językowego zostały docenione przez Land Brandenburg, organizację Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań (Schloß Trebnitz Bildungs‐ und Begegnungszentrum e. V.) i spowodowały, że na ich zaproszenie - Starosta Turecki Mariusz Seńko będzie 28 czerwca br. prelegentem podczas  „Polsko-Niemieckiego Forum Młodzieży” w Niemczech, które zostanie poświęconewymianie doświadczeń w obszarze kształcenia technicznego i przygotowania zawodowego. Motywem przewodnim konferencji będzie hasło „Innowacyjne podejścia w zakresie wymiany zawodowej młodzieży z Niemiec i Polski“.

Zdjęcia

Filmy

None