2017.05.02

2017.05.02

Kulisy spotkania z Koordynatorem Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę

 Dnia 28.04.2017r. w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku odbyło się spotkanie zacieśniające współpracę Powiatu Tureckiego ze Stowarzyszeniem Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań. To kolejny krok do tego, by upowszechniać ideę wielojęzyczności wśród społeczeństwa powiatu.

W owocnych rozmowach uczestniczyli: Starosta Turecki Mariusz - Seńko, Magdalena Antoniewicz - Koordynator Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Dyrektor I LO - Danuta Szczepanik, nauczyciele j. niemieckiego: pp. Aneta Seńko i Agata Dobrowolska, Wicedyrektor Wydziału Edukacji
i Rozwoju - Izabela Gradecka i pani Agnieszka Obarek – pracownik Starostwa.

Uczestnicy dyskusji zaznaczyli, że dla wszechstronnego rozwoju mieszkańców powiatu konieczne jest realizowanie postulatu Zaleceń Norymberskich, które wyraźnie wskazują na konieczność nauczania przynajmniej dwóch nowożytnych języków obcych od najmłodszych lat. Postępujące procesy globalne, wielość środków nowoczesnej komunikacji oraz multikulturowość wyznaczają kształt współczesnego nauczania. Dlatego właśnie wspieranie rozwoju edukacji wielojęzykowej jest kluczowym celem władz Starostwa Powiatowego w Turku. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, przedstawiciele powiatu zdecydowali się nawiązać współpracę z placówką kładącą nacisk na międzynarodowe projekty wymian i emancypacyjne procesy edukacyjne. Na spotkaniu ustalono, że młodzież z naszego powiatu już niebawem będzie miała szansę wziąć udział w wielonarodowych spotkaniach wyjazdowych do państw europejskich m.in. do Niemiec, Hiszpanii, Francji. Poszerzanie kompetencji językowych odbywać się będzie poprzez szereg interesujących aktywności, choćby za sprawą organizowanych warsztatów; teatralnych, filmowych, cyrkowych, muzycznych, tanecznych, pisarskich, artystycznych, a także koncertów, wystaw, seminariów, paneli dyskusyjnych. Zetknięcie z nową kulturą, nawiązanie kontaktów z przedstawicielami różnych narodów, wzmocnienie osobowości, czy zdobycie cennych umiejętności społecznych to zaledwie kilka z licznych korzyści płynących z udziału młodzieży w europejskich projektach wymian.

Strategiczna koncepcja rozwoju Powiatu Tureckiego tkwi w innowacyjnym i efektywnym podejściu do nauczania dzieci i młodzieży na płaszczyźnie lingwistycznej. Jednym z naczelnych zadań jest więc zacieśnianie współpracy ze Stowarzyszeniem Zamek Trebnitz, które w swej ofercie posiada wiele niepowtarzalnych możliwości rozwoju.

Zdjęcia