2018.03.28

Autyzm – poznaj, zrozum, zaakceptuj

Po raz drugi Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Turku oraz Stowarzyszenie „Przyjaźni Dzieciom” zorganizowali obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem „Autyzm – poznaj, zrozum, zaakceptuj”. Dnia 26 marca 2018 roku miała miejsce II Powiatowa Konferencja na temat „Zaburzenia integracji zmysłowej”, w której wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele szkół i przedszkoli z powiatu tureckiego oraz rodzice dzieci z autyzmem. Prelegent konferencji - specjalista do spraw autyzmu, lekarz medycyny  Maria Dąbrowska - Jędral,  w swoim wykładzie przybliżyła problematykę zachowań trudnych występujących u osób z autyzmem, a wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania sensorów wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Podsumowaniem wykładu były warsztaty pt. „Widzę, słyszę i czuję inaczej” przeprowadzone przez nauczycieli i specjalistów Ośrodka, podczas których uczestnicy mogli doświadczyć, w jaki sposób osoby ze spektrum autyzmu odbierają bodźce z otaczającego świata. Zaprezentowano również metody alternatywnej komunikacji dla osób z zaburzeniami rozwoju mowy poprzez wykorzystanie piktogramów i „mówików”. Konferencje zakończył pokaz materiałów wspomagających terapię i edukację osób z autyzmem. Drugi dzień wydarzenia upłynął pod znakiem „Niebieskiego Happeningu” na Rynku Miejskim w Turku, na który przybyły dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół miasta i powiatu tureckiego. Spotkanie rozpoczęło się integracyjną zabawą. W poczuciu solidarności i zrozumienia dla osób z autyzmem uczestnicy przygotowali niebieskie chorągiewki, zaś punktem kulminacyjnym inicjatywy było wypuszczenie w powietrze ogromnej ilości niebieskich balonów z helem.