2020.01.20

Finał I Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

W dniu 16 stycznia 2010 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się I Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Program konkursu obejmował pisemny test wyboru, a całość zakończył uroczysty finał z udziałem Dyrekcji oraz nauczycieli historii. Słuchano pieśni ze śpiewnika powstańców wielkopolskich, odbył się również pokaz filmu "Powstanie Wielkopolskie – historia warta pamięci". Na koniec dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Prof. Sylwestra Kaliskiego  Pani Wioletta Adamiak  wręczyła nagrody i dyplomy laureatom i uczestnikom konkursu. Zwycięzcami zostali uczniowie: Mateusz Gajewski, Kacper Piąstka, Roksana Marciniak oraz Miłosz Groblica.

Powstanie Wielkopolskie w latach 1918-1919 było zbrojnym wystąpieniem Polaków mieszkających w Wielkopolsce przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała już swą niepodległość. Było przygotowywane przez wiele lat i przeprowadzone niemal perfekcyjnie. Stało się największym zwycięskim powstaniem w historii Polski. Wprawdzie Wielkopolska wschodnia wraz z miastem Turek znalazła się pod zaborem  rosyjskim, ale wielu Turkowian uczestniczyło w powstańczym zrywie Wielkopolan w latach 1918-1919. Wśród nich był Pan Stefan Filipczak, zamieszkały w miejscowości Czyste w gminie Dobra, który w listopadzie 1918 r. uczestniczył w rozbrajaniu Niemców na terenie Turku i powiatu tureckiego a następnie udał się z grupą ochotników w kierunku Poznania. Pod Powidzem brał czynny udział  w walkach z niemieckimi oddziałami a po ich likwidacji walczył dalej na linii Trzemeszno - Mogilno - Żnin - Szubin - Chodzież - Piła - Krzyż. Po zakończeniu walk wrócił do Turku, w 1964 r. został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Został pochowany na cmentarzu w Skęczniewie. Mundur powstańczy Pana Stefana Filipczaka oraz fotografie stanowiły cenny i wyjątkowy eksponat towarzyszący uroczystości finałowej konkursu.

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, rozbudzanie zainteresowań historią regionu w okresie powstania, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej oraz zachęcenie uczniów do poznawania przeszłości w sposób uwzględniający związki  pomiędzy historią regionalną, narodową i powszechną.

 

Zdjęcia