2017.09.20

Start w przyszłość zawodową z dodatkowymi kwalifikacjami

Strona dotyczy projektu Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno-gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego 2016 - 2019
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
poddziałanie WRPO 8.3.1 - Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich zdobywali doświadczenie zawodowe i zarobili swojej pierwsze pieniądze w trakcie wakacyjnych staży w różnych przedsiębiorstwach, uzyskali także świadectwa ukończenia kursów kwalifikacyjnych.

Wakacyjne staże uczniów oraz kursy odbywały się w ramach projektu Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno - gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego, poddziałanie 8.3.1 z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Po tygodniach wytężonej pracy uczniowie ZSR w Kaczkach spotkali się 19.09.br w szkolnej auli, aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z bezpieczną wymianą butli gazowej wydane przez Urząd Nadzoru Technicznego  oraz zaświadczenia o ukończeniu staży w danych przedsiębiorstwach. Zaświadczenia wręczał uczniom Starosta Turecki Mariusz Seńko w obecności Dyrektora Wydziału Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Jacka Suszka, Dyrektora ZSR CKP w Kaczkach Średnich Krzysztofa Świerka oraz Wicedyrektor ZSR CKP Katarzyny Grzelakowskiej. Założeniem projektu było odbycie miesięcznego, płatnego stażu  u tych pracodawców, u których kształcenie było zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy lub w branżach o największym potencjale rozwojowym. Wśród takich firm znalazły się lokalne przedsiębiorstwa z branży spedycyjnej: Ambro Logistics, Promet Trans Sp. z o. o., Idziak Trans, Trans Centrum spedycja Sp. z o.o. Sp. K.; U.T.H. DAVPOL Wiesław Jędrasiak, F.H.U. DAVPOL Jędrasiak Dawid; w branży reklamowej: Studio Pryzmat Strefa Reklamy, agmART, PPHU UNICORN T&T oraz Pracownia Reklamy Kolaż w Poznaniu. Uczniowie technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej staż odbywali w firmie hydrauliczno-budowlanej „Tomex”, przyszli mechanizatorzy rolnictwa -  w przedsiębiorstwie „Polsad”, a chłopcy z technikum pojazdów samochodowych – w warsztacie BSM SEBA Blacharstwo Samochodowe Mechanika. Staże pokazały młodzieży rzeczywiste warunki pracy w zawodach, w których się kształcą, a także ułatwią przechodzenie z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia. Z kolei kurs operatora wózków jezdniowych podnośnikowych daje przydatne uprawnienia honorowane przez pracodawców w wielu branżach m.in. w transporcie wewnątrzzakładowym, handu wielkopowierzchniowym, budownictwie, itp. Co ważne, młodzi stażyści kształtowali również umiejętności interpersonalne potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania w miejscu pracy, takie jak: obowiązkowość, staranność, samodzielność, umiejętność pracy w zespole, czy radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami. Przed uczniami poszerzającymi swoje umiejętności i kompetencje otwierają się także rozdziały przyszłej współpracy z przedsiębiorcami,  u których pracowali w wakacje.