2021.11.04

"Świadek Historii" z Powiatu Tureckiego

„Świadek Historii” to nagroda dla osób i instytucji, które w sposób szczególny pielęgnują pamięć o polskiej historii i narodowym dziedzictwie, pomagając wypełniać statutową misję Instytutu Pamięci Narodowej. Z nieskrywaną dumą informujemy, że to honorowe wyróżnienie z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej otrzymała rodowita Turkowianka, na stałe mieszkające w USA i od lat związana z oświatą polonijną - Pani Helena Sołtys z domu Barczyńska.
 
W dniu 3 listopada w gościnnych progach I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku odbyła się uroczystość podczas, której Starosta Turecki Dariusz Kałużny wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Tureckiego Janem Smakiem w imieniu Samorządy Powiatu Tureckiego pogratulowali Pani Helenie otrzymania honorowego wyróżnienia IPN „Świadek Historii” i przekazali Laureatce wyrazy najwyższego uznania za ogromne zaangażowanie na rzecz krzewienia polskiego dziedzictwa narodowego w USA oraz godne reprezentowanie Powiatu Tureckiego poza granicami Polski. W tym szczególnym wydarzeniu Pani Helenie towarzyszyli mąż Jan oraz mama - Pani Irena Barczyńska.
 
Dyrektor ILO Danuta Szczepanik przywitała zebranych na dzisiejszego uroczystości gości w osobach: Dyrektora Delegatury w Koninie Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty Arkadiusza Chmielewskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji Sławomir Kosobudzkiego, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. prof. S. Kaliskiego w Turku Wiolettę Adamiak, dyrekcję Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich Elżbietę Karwacką oraz Dariusza Jasaka oraz młodzież ILO.
Z nieskrywanym wzruszeniem Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku Albin Zańko przybliżył zgormadzonym sylwetkę honorowego gościa oraz jej ojca Ireneusza Barczyńskiego, byłego dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Turku.
 
Pani Helena pracując z dziećmi i młodzieżą w USA inicjuje szkolne i środowiskowe przedsięwzięcia związane z historią najnowszą, m.in. przygotowując scenariusze uroczystości, organizując spotkania ze świadkami historii. Angażuje się w apele i akcje charytatywne, ucząc swoich wychowanków wrażliwości na polskie dziedzictwo narodowe. Współpracuje z IPN – m.in. z jej inicjatywy został powołany w 2018 roku Przystanek Historia IPN w Chicago. Udało się jej ocalić od zniszczenia ponadstuletnie archiwum „Dziennika Związkowego”, którego zabezpieczeniem i digitalizacją zajęło się Archiwum Instytutu.
 
Pani Helena we wzruszających słowach wypowiadała się o Polsce, powiecie tureckim i o swojej pracy w Chicago. Skierowała też przesłanie do młodzieży, by pielęgnowali język polski oraz z dumą podkreślali swą tożsamość narodową.

Zdjęcia