2022.04.07

Trzy szkoły, jeden cel - wsparcie koleżanek i kolegów z Ukrainy!

Pod znakiem wzruszenia, empatycznych gestów i solidarności przebiegała uroczystość przygotowana przez uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku, Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku oraz Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Celem inicjatywy było oficjalne powitanie w szeregach społeczności uczniowskiej ukraińskiej młodzieży, która uczy się w nowo utworzonym oddziale przygotowawczym w Powiecie Tureckim.

Biorący udział w wydarzeniu Starosta Turecki Dariusz Kałużny i Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Sławomir Kosobudzki podziękowali Dyrekcji ILO, ZSR CKP i ZST, kadrze pedagogicznej i polskim uczniom za ciepłe przyjęcie młodzieży z Ukrainy. Przekazali także wyrazy wdzięczności dla Pani Iriny Voychuk za zaangażowanie w organizację oddziału przygotowawczego i pomoc w tworzeniu przyjaznego środowiska edukacyjnego dla ukraińskiej młodzieży, przebywającej w naszym powiecie.

Powiat Turecki w porozumieniu z dyrektorami szkół ponadpodstawowych, podjął decyzję o utworzeniu oddziału przygotowawczego, który działa w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Uczniowie z oddziału przygotowawczego korzystają z intensywnej nauki języka polskiego. Pozostałe przedmioty z zakresu kształcenia ogólnego są realizowane zgodnie z podstawą programową w sposób dostosowany do możliwości uczniów. Aktualnie oddział liczy 22 uczniów.

Przedstawiciele trzech samorządów uczniowskich skierowali wzruszające, pełne empatii słowa do swoich koleżanek i kolegów z Ukrainy: - „Dziś spotykamy się tutaj – w pełni solidaryzując się z naszymi sąsiadami. Całym sercem jesteśmy z nimi. Kierujemy ku nim najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia” – mówił przedstawiciel ILO.

Dla swoich rówieśników uczniowie przygotowali upominki i wyjątkowy koncert. Na scenie zaprezentowali się Oskar Brzostowski, Nina Kostrzewa, Katarzyna Bergandy, Władysław Szulc, Patryk Skąpski, Iga Kurasik oraz Wiktoria Kaźmierczak. Na zakończenie wszyscy razem oddając hołd Ukrainie zaśpiewali utwór „Podaj rękę Ukrainie”.

Sława Ukrainji !