2023.07.21

Kobieta Starostą – nowa władza w Powiecie Tureckim

W związku z wygraną aukcją pn. „Dzień w Fotelu Starosty Tureckiego” podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jednodniową władzę w Powiecie Tureckim, przejęła Pani Katarzyna Pędziwiatr, która z wielkim zaangażowaniem wypełniała zadania włodarza powiatu. Starosta Dariusz Kałużny pogratulował swojej następczyni udziału w szczytnej akcji i zaprosił razem z Wicestarostą Władysławem Karskim oraz Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Tureckiego Janem Smakiem do współpracy.

Pierwszym zadaniem w napiętym grafiku Pani Starosty była wizytacja terenu budowy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Turku, która będzie się mieścić przy budynku szpitala. Inwestycja o wartości ponad 13 mln zł pnie się w górę, prace toczą się w wyznaczonym tempie.

Na kanwie ostatnich wydarzeń związanych z poszukiwaniem rodziny zastępczej dla 4 rodzeństwa, Pani Staroście zależało, aby włączyć się do akcji #rodzinazastepcza organizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Historia związana z trudną sytuacją dzieci jest tym bardziej poruszająca gdyż rodzeństwu grozi rozdzielenie.

Z uwagi na chęć rozpropagowania idei badań mammograficznych Pani Starosta udała się do SP ZOZ w Turku, gdzie znajduje się najnowocześniejszy cyfrowy aparat mammograficzny. Badania do poradni mammograficznej w szpitalu powiatowym w Turku wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza lub w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Raka Piersi. Przy okazji obejrzała także pracownię tomografii komputerowej oraz Oddziała Ginekologiczno – Położniczy i Noworodkowy, który jest kolejnym z remontowanych oddziałów. Pani Katarzyna nie ukrywała, że jest mile zaskoczona postępem prac modernizacyjnych, jakie Samorząd Powiatu Tureckiego zrealizował w tej kadencji.

Kolejnym punktem zaplanowanym w terminarzu nowej Pani Starosty były odwiedziny Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku, którego jest absolwentką. - "Zrobiliśmy milowy krok w rozwoju bazy dydaktyczno - sportowej Ogólniaka" – mówił Starosta Kałużny prezentując ostatnie prace przed wielkim otwarciem sali sportowej oraz nowo wykonaną bieżnię tartanową. Z kolei przy Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich Pani Katarzyna miała możliwość obejrzenia pierwszych efektów prac związanych z przebudową stadionu lekkoatletycznego, którego otwarcie nastąpi w nadchodzącym roku szkolnym.

Z uwagi na to, że pasją Pani Starosty jest czytanie książek w jej programie „pracy na jeden dzień” nie mogło zabraknąć odwiedzin w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Tam zapoznała się z nowościami literackimi jak i elektronicznym systemem wyszukiwania książek. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nasza biblioteka jest całkowicie bezpłatna dla wszystkich mieszkańców powiatu.

Pani Starosta chciała także zobaczyć gospodarczo – biznesową sferę powiatu tureckiego. Mamy w naszym regionie wiele prężnie działających firm, wśród których jest spółka Mute, czyli Firma Roku 2022, laureat XXII konkursu Tureckiej Izby Gospodarczej. Mute ma swą siedzibę w Galewie i specjalizuje się w tworzeniu wyciszających mebli do współczesnych biur, hoteli i innych przestrzeni użytkowych, w tym kapsuł, paneli akustycznych i oświetlenia. W ciągu ostatniego roku firma podwoiła liczbę pracowników do 180 osób. W 2022 roku po raz pierwszy produkty Mute dotarły do Azji i Australii.

Pani Starosta została także zaznajomiona z nowymi inwestycjami drogowymi, jakie przeprowadzi Powiat Turecki w najbliższym czasie. Rozpoczął się już remont ul. Dobrskiej, a nad projektem przebudowy ul. Piłsudskiego i Legionów Polskich w Turku zostały przeprowadzone konsultacje z ekologami i mieszkańcami. Planowane inwestycje będą przeprowadzone w taki sposób, aby zachować jak najwięcej zieleni w przestrzeni miejskiej.

Pani Katarzyna – bizneswoman, radna Gminy Przykona i lokalna leaderka Koła Gospodyń Wiejskich w roli Starosty sprawdziła się doskonale. Z pewnością pogłębiła swoje doświadczenie w pracy samorządowca. Gratulujemy!