Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2024.02.28 Wydarzenia Ważne!
Wyjątkowa lekcja historii w Powiecie Tureckim

Dnia 27 lutego 2024 r. w Sali Konferencyjnej im. Solidarności Starostwa Powiatowego w Turku odbyła się uroczystość pt.  ,,Świadkowie historii”.  Projekt ten został zainicjowany przez Przewodniczącego Rady Powiatu Tureckiego Piotra Szewczyńskiego. Na uroczystość  - przedsięwzięcie historyczno-edukacyjne  zaproszono działaczy z tureckiej Solidarności, którzy tworzyli ten związek w 1980 r., później działali w opozycji, aby w 1989 r. odbudowywać struktury związkowe i tworzyć w Komitetach Obywatelskich fundamenty pod demokrację i samorządność.     Uroczyste spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Turku pod opieką wspaniałych nauczycielek – Pani Iwony Felisiak – Klecha, Pani Anety Urbaniak, Pani Agnieszki Rychlik oraz Pani Iwony Rosiak.

2024.02.06 Wydarzenia Ważne!
Ruszyła kwalifikacja wojskowa w naszym powiecie

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu tureckiego. Oficjalne rozpoczęcie kwalifikacji miało miejsce w poniedziałek 5 lutego i potrwa do 27 lutego. Obejmuje ona głównie mężczyzn, którzy ukończyli 19 lat. Przebieg tegorocznej kwalifikacji wojskowej w Powiecie Tureckim oficjalnie rozpoczęli: Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie ppłk Adam Nawrocki, lek. Wacław Bednarek, por. Robert Maas oraz pracownicy samorządu powiatowego odpowiedzialni za przygotowanie i organizację.   W miejscu, gdzie odbywa się kwalifikacja tj. (ul. T. Kościuszki, budynek B I Liceum Ogólnokształcącego w Turku) wszystkiego na temat ochotniczych form służby wojskowej chętni mogą dowiedzieć się we wskazanym miejscu.   W czasie kwalifikacji można również złożyć wniosek do Terytorialnej Służby Wojskowej. Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej wzywanych osób.

2024.01.26 Wydarzenia Ważne!
Cały sercem wspieramy WOŚP

Dziś Starostwo odwiedził znany i ceniony, lokalny poeta Tomasz Korek Stolarski, który przekazał Staroście Tureckiemu Dariusz Kałużny autorski tomik wierszy zatytułowany "Poezja Bożonarodzeniowa 2022" z dedykacją autora.   Starosta postanowił przekazać otrzymany upominek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której finał odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Turku. Na rzecz WOŚP Starosta przekazuje także pióro i powiatowy kalendarz, w którym znajdują się grafiki innego lokalnego artysty - Pana Zbigniewa Muszyńskiego. Z kolei "dzień w fotelu Starosty" wylicytował już Pan Mateusz Osajda. Gratulujemy !

2024.01.24 Wydarzenia Ważne!
Skarga na Starostę Tureckiego bezzasadna

Mieszkańcy naszego powiatu mają jak najbardziej prawo do poznania całej prawdy związanej z tą nieudolnie prowadzoną przez PGKIM za pozwoleniem burmistrza Antosika inwestycji. Jest za to odpowiedzialny wyłącznie PGKiM Sp. z oo w Turku pod nadzorem właścicielskim burmistrza Antosika. Dążąc do zaprzestania tych kłamliwych oszczerstw i pomówień kierowanych w moją stronę wzywam wszystkich radnych podpisanych pod tą skargą, czyli: Henryka Kacprzaka, Marcina Deruckiego, Mariolę Kadrzyńską-Siwek, Pawła Borowskiego, Ewę Groncik, Wojciecha Rygierta, Radosłwa Idzikowskiego, Seweryna Chrostka, Pawła Kwiatkowskiego i Elżbietę Niespodziańską, do natychmiastowego zaprzestania naruszeń dóbr osobistych zarówno moich, jak i co ważniejsze – związanych z pełnioną przeze mnie funkcją, którą wykonuję tylko i wyłącznie na rzecz mieszkańców całego powiatu, a także do zamieszczenia przeprosin od tych radnych i zapłaty od każdego z nich kwoty po 10 000 zł na wskazany przeze mnie cel społeczny.   Starosta Turecki Dariusz Kałużny   W załączniku publikujemy Uzasadnienie do uchwały Rady Powiatu Tureckiego nr LXI/396/2024 z dnia 23 stycznia 2024 w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Tureckiego

2024.01.22 Wydarzenia Ważne!
Dzień Babci i Dziadka - życzenia

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich Święta życzę dużo zdrowia, pogody ducha, pociechy z wnuków, samych radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych oraz nieustających powodów do uśmiechu.   Słodkiego, miłego życia.      Starosta Turecki Dariusz Kałużny

2023.12.28 Wydarzenia Ważne!
Powiat Turecki przyjął budżet na 2024 rok

Na inwestycje w 2024 roku zaplanowano kwotę blisko 30 mln zł, a wśród nich aż kilkanaście inwestycji drogowych - to jest budżet bardzo dobry na trudne czasy - w ten sposób Starosta Turecki Dariusz Kałużny podsumował przyszłoroczny plan samorządowych dochodów i wydatków. Po stronie dochodów zapisano kwotę 154,5 mln zł, natomiast przyszłoroczne wydatki powiatu tureckiego ustalono w kwocie 163,7 mln zł. Na zadania inwestycyjne zaplanowano niemal 30 mln zł. Zadania, które samorząd powiatu tureckiego zamierza wykonać to 15 inwestycji w ramach infrastruktury drogowej, zakup sprzętu informatycznego do starostwa, a także budowa nowego obiektu za blisko siedem milionów złotych z przeznaczeniem na siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz pomieszczenia dla Wydziału Komunikacji. Starosta Turecki przypomniał również ile inwestycji zrealizowano na terenie powiatu w 2023 r.- to m.in. instalacje fotowoltaiczne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku, w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich czy też w DPS w Skęczniewie. To zadania, które przyniosą oszczędności, a te z kolei będzie można przeznaczyć chociażby na budowę łącznika w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Po krótkiej dyskusji w głosowaniu wszyscy radni opowiedzieli się za przyjęciem przyszłorocznego budżetu powiatu.- Chciałbym podziękować pani skarbnik za skrojony budżet i państwu za to, że przyjęliście ten budżet. Tworzymy fajny team i robimy fajne rzeczy na terenie powiatu tureckiego. To także zasługa członków zarządu, kierowników jednostek, pracowników urzędu i jednostek podległych powiatowi. Nie raz prowadzimy trudne rozmowy, żeby tego pasa zacisnąć, ale widzimy efekty końcowe i za to dziękuje - podsumował starosta Dariusz Kałużny.  

2023.12.13 Wydarzenia Ważne!
Nikola wyjechała ze Starostwa na rowerze, a Lenę i Mateusza cieszą nowe hulajnogi!

Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Turku odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu zorganizowanego przez Starostę Tureckiego i Referat Ochrony Środowiska pn. „Zbiorniki wodne powiatu tureckiego w jesiennym obiektywie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii wybranego zbiornika wodnego zlokalizowanego w naszym powiecie z uwzględnieniem walorów jesiennej fauny i flory. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych klas VI-VIII z terenu naszego powiatu. Wśród laureatów znaleźli się: - I miejsce - Nikola Krucka, - II miejsce – Lena Żeligowska, - III miejsce – Mateusz Andrzejewski. Nagrody wyróżnienia otrzymali: - Antoni Janaszkiewicz, - Antonina Pacześna, - Mateusz Wypiorczyk, - Nadia Czerniak, - Kacper Werbiński. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy za udział w konkursie.

2023.12.07 Wydarzenia Ważne!
Mikołajkowy Warsztat Terapii Zajęciowej w Turku

Starosta Dariusz Kałużny udał się na kiermasz bożonarodzeniowy organizowany przez Warsztat Terapi Zajęciowej w Turku.   - Przepiękne ozdoby w wykonaniu podopiecznych i wspaniała świąteczna atmosfera, którą tu czuć to zasługa wszystkich uczestników i kierownictwa Warsztatów Terapii Zajęciowej, za co Wam dziękuję i gratuluję – mówił Starosta.   Zapraszamy do odwiedzenia stoisk WTZ Turek, gdzie można zakupić niepowtarzalne rękodzieła - szczegóły na plakacie.

2023.11.28 Wydarzenia Ważne!
Dzień Seniora ze Stowarzyszeniem Podróżników w Turku

Najlepsze życzenia, wyjątkowe występy oraz pyszne słodkości. To i wiele innych niespodzianek czekało na uczestników wydarzenia, które odbyło się w czwartek, 23 listopada w siedzibie Stowarzyszenia "Przystań".   W związku z tym, że niedawno obchodzony był Dzień Seniora w "Przystani" goszczono seniorów i wielu zaproszonych gości w tym przedstawicieli władz samorządowych. Przybyłych na spotkanie przywitała przedstawicielka Stowarzyszenia Podróżników w Turku Elżbieta Frasunkiewicz. Życzyła ona wszystkim zdrowia, pogody ducha oraz spełnienia marzeń.   -Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora w imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego życzę dużo uśmiechu, który na twarzach niech gości każdego dnia, zdrowia oraz spełnienia marzeń, które każdy z nas ma - mówił Starosta Dariusz Kałużny, który z okazji wydarzenia ufundował tort.   Z okazji Dnia Seniora na scenie wystąpiły dzieci z Teatru Szpilka działającego przy Szkole Podstawowej nr 1, które na co dzień pracują pod okiem Ewy Pawlak, Aldony Piwońskiej oraz Izabeli Jesionowskiej.

2023.11.20 Wydarzenia Ważne!
KOMUNIKAT KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W TURKU

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku informuje, że w dniu10 października 2023 r. odebrała nowy, nowoczesny, specjalistyczny samochód z drabinąmechaniczną SD30 pozyskany w 100% ze środków budżetu państwa za kwotę ponad 3,5 mln zł. Samochód ten znacznie przewyższa możliwościami stary samochód, będący obecnie nawyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Turku, o któryzabiegają jednostki OSP, w tym OSP Turek. Poziom potencjału ratowniczego został znacznie zwiększony, a nowy samochód będziestanowił zabezpieczenie zarówno miasta, jak i powiatu.Obecnie trwa proces szkolenia funkcjonariuszy PSP w Turku w zakresie obsługi nowegosamochodu z drabiną mechaniczną, a stary podnośnik hydrauliczny jest wciąż użytkowanyw Komendzie w Turku. Przekazanie starego samochodu dla jakiejkolwiek jednostki OSP na tę chwilę jestniemożliwe, bowiem sprzęt ten nie został uznany za niepotrzebny dla PSP. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku informuje również, że w 2006roku jednostka OSP Turek już raz otrzymała z zasobów Komendy Powiatowej PSP w Turkusamochód Magirus z drabiną mechaniczną, sprawny technicznie i z ważnymi wymaganymibadaniami. Pojazd ten w okresie użytkowania go przez jednostkę OSP Turek nie brał udziałuw akcjach na terenie miasta. Jednostka OSP Turek po pewnym czasie sprzedała pojazd na rzeczprywatnej firmy – choć mogła na przykład przekazać go innej jednostce OSP z terenu powiatu w celuzabezpieczenia operacyjnego powiatu. Decyzja o przekazaniu podnośnika z KP PSP w Turku wymaga dokładnej analizymerytorycznej, a uznanie sprzętu za zbędny w PSP nie jest kompetencją jedynie KomendantaPowiatowego w Turku.