2017.06.07
Nowe idee, możliwości i wyzwania w powiecie tureckim!
Podczas polsko – niemieckiej konferencji, która służyła wymianie dobrych praktyk dotyczących międzyregionalnych sieci współpracy, prezentacji osiągnięć oraz realizacji projektów w zakresie edukacji zawodowej - działania Powiatu Tureckiego w tym zakresie prezentował Starosta Mariusz Seńko.
Spotkanie odbyło się 2.06.2017r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Wzięli w nim udział nauczyciele, kadra zarządzająca placówkami oświatowymi i przedstawiciele samorządów z Wielkopolski i Brandenburgii. Zaproszono reprezentantów: Starostw Powiatowych w Turku, Pile i w Poznaniu, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej.
W konferencji uczestniczyli także: Radna Powiatu Tureckiego Aneta Seńko, Wielkopolski Kuratora Oświaty Elżbieta Leszczyńska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu Brandenburgii Thomas Drescher, reprezentant Państwowego Urzędu Szkolnego we Frankfurcie nad Odrą Uwe Falk, Koordynator Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę Magdalena Antoniewicz.
Starosta Turecki Mariusz Seńko mówił o partnerstwie na rzecz innowacyjnego kształcenia zawodowego w naszym powiecie poruszając jednocześnie szereg istotnych kwestii w sferze działań samorządu i szkolnictwa. Podkreślił również, że w powiecie tureckim jest tworzona nowoczesna baza techniczno – dydaktyczna. Uruchomiono także proces przygotowania wykwalifikowanych pracowników pod zapotrzebowanie regionu i podjęto konkretne kroki w celu ścisłej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.
Pełnomocnik ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę Magdalena Antoniewicz zauważyła fakt, że nasz powiat stał się liderem współpracy z Brandenburgią i zdobył wsparcie Instytutu Geoethego, dzięki czemu młodzież będzie miała okazję wzięcia udziału w międzynarodowych projektach wymian do krajów europejskich, a nauczyciele otrzymają wsparcie metodyczne i dydaktyczne.
Prelegenci niemieccy akcentowali, że wspólnym obszarem zainteresowania polskiego i niemieckiego kształcenia jest gruntowne przygotowanie do wejścia w sferę nowoczesnych technologii i przemysłu 4.0 przy koniecznym nacisku na edukację wielojęzykową. Do takich realizacji zmierzają również władze Powiatu Tureckiego. W obecnej perspektywie obszar aktywizacji rynku pracy i interdyscyplinarnego kształcenia opartego na międzynarodowych kontaktach jest jednym z filarów rozwoju naszego regionu.
Władze samorządowe powiatu podejmują tez wyzwanie polegające na przejściu od gospodarki materiałochłonnej do gospodarki opartej na wiedzy. Siłą napędową powiatu w najbliższych latach będą nowoczesne technologie i rozwój oparty na ICT, który integruje obszary inteligentnego otoczenia człowieka, najnowszych rozwiązań informatyczno – komunikacyjnych i automatyki. Jednocześnie w celu zapewnienia właściwej synergii kształcenia językowego w powiecie tureckim przygotowano pilotażowy program wspierania nauczania języka niemieckiego przez samorząd Powiatu Tureckiego w klasach I-III szkół podstawowych na lata 2017-2020, który zakłada przekazanie środków, w formie dotacji gminom na naukę języka niemieckiego od pierwszego etapu edukacyjnego, już od września 2017 roku. Język niemiecki będzie nauczany równolegle z angielskim na każdym szczeblu edukacji, po to, aby wykształcić absolwentów szkół średnich, którzy będą posługiwali się dwoma językami nowożytnymi. W trakcie pobytu w Poznaniu doszło do spotkania Starosty Tureckiego i Radnej Powiatu Tureckiego z doradcą języka niemieckiego Andreą Goldman działającą z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Specjalistka zajmuje się tworzeniem sieci szkół niemieckich na całym świecie, w których przygotowuje się młodzież do certyfikatu Deutsches Sprachdiplom. W szkołach z terenu powiatu tureckiego uczniowie będą mieli szansę na zdobycie certyfikatu DSD. Celem wsparcia tych działań Andrea Goldman zapowiedziała swa wizytę w Turku.
Przed powiatem tureckim otwierają się kolejne rozdziały współpracy i partnerstwa oparte na budowaniu nowych form wsparcia dla kształcenia zawodowego oraz na tworzeniu rozległej bazy językowej.