2016.11.28

Powiat Turecki stawia na edukację

Stawiamy na edukację młodych ludzi, by być smart regionem, zachęcić przedsiębiorców
do inwestowania w Powiecie Tureckim i tworzyć dla naszych absolwentów nowe miejsca pracy - mówił 25 listopada 2016 r., podczas sesji Rady Powiatu Tureckiego Starosta Mariusz Seńko.

- Chcemy w naszym powiecie kształcić bardzo dobrych specjalistów w wielu obszarach.
W tym celu podejmujemy wiele różnych działań. Jednym z nich jest nauka języków obcych - wyjaśniał. W opinii władz powiatu tureckiego już w szkołach podstawowych i gimnazjach młodzi ludzie powinni uczyć się jednocześnie więcej niż jednego języka obcego. - Niektóre kierunki, które prowadzimy w szkołach powiatowych, jak np. technik spedytor, technik logistyk wymagają posługiwania się dwoma językami, wymaga tego specyfika pracy.

Kluczowe są dla nas języki: angielski i niemiecki. Pilotażowo w wybranych klasach zwiększyliśmy naukę każdego z nich do pięciu godzin tygodniowo - tłumaczył Starosta.

Kolejnym filarem rozwoju edukacji są nowoczesne technologie w szkolnictwie zawodowym. To będzie obszar, dzięki któremu powiat chce przyciągnąć więcej uczniów do szkół. Mają w tym pomóc także inwestycje ze środków zewnętrznych. - Wspólnie z powiatem kolskim stworzymy obszar, gdzie zainwestujemy aż 15 milionów złotych.  Ale to nie koniec. Kilka dni temu pozyskaliśmy środki na realizację kolejnego projektu o wartości prawie dwóch milionów złotych- poinformował Mariusz Seńko. - To pozwoli na pracę z uczniami w oparciu o nowoczesne metody zarządzania przedsiębiorstwem. Młody człowiek, w trakcie edukacji będzie mógł odbyć płatny staż, w trakcie którego połączy teorię z praktyką.

Z projektu skorzysta 630 uczniów i nauczycieli. Dla nauczycieli przewidziane są specjalistyczne szkolenia, a dla samych placówek oświatowych wyposażenie.

- Już dzisiaj patrzymy w przyszłość i budujemy smart region, który ma nas wyróżniać i przyciągać przedsiębiorców, dla których liczyć się będzie współpraca z fachową kadrą. Dlatego tak ważne jest już dziś kształcenie młodych ludzi.

Pierwsze sukcesy już są. Przystępujący do egzaminów dojrzałości uczniowie naszych szkół ponadgimnazjalnych osiągnęli wyniki wyższe od średniej wojewódzkiej i krajowej – podsumował Starosta Turecki Mariusz Seńko.

W załączeniu prezentujemy Informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2015-2016.