2024.12.13
Praktyki zagraniczne i projekty mobilnościowe uczniów ZST w Turku
Za nami spotkanie poświęcone podsumowaniu praktyk zagranicznych i projektów moblinościowych uczniów Zespół Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku w Hiszpanii. Podczas uroczystego wydarzenia podsumowano również rezultaty mobilności kadry nauczycielskiej w ramach job shadowing i kursów językowych w Czechach i Hiszpanii.
Udział szkoły w programach Erasmus+ i FERS możliwy jest dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która od kilkudziesięciu lat zarządza europejskimi programami, projektami i inicjatywami oraz zmienia oblicze polskiej edukacji. Daje możliwość poszerzenia wiedzy podstawowej, zdobycie wiedzy specjalistycznej, nowych umiejętności i kompetencji, a także pozwala rozwijać zainteresowania i pasje poprzez działania podejmowane w innych krajach i w społecznościach lokalnych.
Przybyłych na spotkanie gości przywitała dyrektor placówki Aneta Kurzawa.
-Mówi się że szkoła uczy, a podróże kształcą. W naszym przypadku to my zarówno uczymy, jak i was kształcimy. Dbamy o to, żebyście mogli się rozwijać na różnych obszarach, zarówno tych zawodowych, jak i językowych. Jeżeli ktoś się zastanawiał przed podjęciem którejkolwiek z mobilności czy jechać czy nie to już teraz zapewne jesteście przekonani że warto. Wyjeżdżacie, macie możliwość poznania nowego kraju, nowej kultury, kształcicie język, poznajecie inne technologie, a co ważne uczycie się samodzielności. To wasze pierwsze zetknięcie się z samodzielnością, z odpowiedzialnością za siebie. Bardzo się cieszę, że możemy wam zaoferować tę formę kształcenia, rozwijania się za co dziękuję osobom, które koordynują działanie tych projektów- mówiła dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Turku Aneta Kurzawa.
W 2024 roku w ramach dwóch programów 14 nauczycieli i 39 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyło w mobilnościach zagranicznych.
-Mamy możliwości wymiany zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Mamy szansę na lepsze spojrzenie na nowoczesny styl nauczania. To co się tutaj dzieje napawa optymizmem. Patrzę z zaciekawieniem i zarazem porównuję swoją edukację z państwa edukacją. Jest to zupełnie inny wymiar, a zaangażowanie w tego typu projekty jest tak znaczące, tak wymierne, że z całym szacunkiem gratuluję- mówił Starosta Turecki Jan Smak.
W maju tego roku 21 uczniów klas o profilach technik informatyk, technik handlowiec, technik rachunkowości oraz grafiki i poligrafii cyfrowej skorzystało z programu Erasmus + uczestnicząc w dwutygodniowych praktykach w hiszpańskiej Maladze.
Rok 2024 upłynął również na realizacji projektów programu FERS. Program wspierał szkoły w realizacji projektów mających na celu rozwój edukacji, integrację społeczną, a przede wszystkim wyrównywanie szans. Dzięki funduszom pochodzącym z tego programu szkoła realizowała projekt mobilnościowy „Kalejdoskop Dziedzictwa Kulturalnego” w Sewilli dla 18 uczniów oraz szkolenia językowe dla 12 nauczycieli w Maladze i Sewilli. Nauczyciele mieli okazję rozwijać kompetencje językowe z angielskiego, hiszpańskiego, portugalskiego oraz elementów ukraińskiego.
-W przyszłym roku będziemy mieć już kolejny projekt, jako jedna z pojedynczych szkół w Polsce, czyli zarówno wyjazdy zagraniczne na praktyki, jak i wyjazdy i kursy językowe będą akredytowane do 2027 roku, co oznacza, że trzy razy możemy składać bez konkursów i otrzymamy określone środki, które będą dostępne w systemie edukacji- mówił kierownik projektów ZST w Turku Daniel Kusz, który już teraz wspomniał, że kolejne 20 miejsc czeka na uczniów, którzy chcą zwiedzić Malage. Będą również kolejne wyprawy do Rimini, a dla nauczycieli kursy językowe.
Podziękowania za współpracę oraz gratulacje przekazali obecni na uroczystości goście z Czech biorący udział w programach przekazując przedstawicielom szkoły oraz powiatu tureckiego upominki.