Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2024.03.01 Kultura i Turystyka Ważne!
Powiat Turecki oddał cześć Wyklętym

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Dziś w samo południe delegacja Powiatu Tureckiego tj. Wicestarosta Władysław Karski, Wiceprzewodniczący Rady PT p. Jan Smak i Naczelnik Wydziału Edukacji p. Błażej Maleta razem z reprezentantami Gminy Turek z  Wójtem Gminy Turek Karolem Mikołajczykiem na czele, - oddali cześć Wyklętym poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci i Ich kaźni. Cześć pamięci żołnierzom podziemia antykomunistycznego oddał również Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik oraz Radni Miasta Turku. W uroczystości uczestniczyli także dyrekcja i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku, Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku i Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Turku. W pierwszej kolejności delegacje pochyliły się w miejscu, gdzie więziono i torturowano sześciu żołnierzy  z oddziału partyzanckiego „Groźny” - przed pamiątkową tablicą na budynku Galerii Staromiejskiej – ówczesnym posterunku Urzędu Bezpieczeństwa. Kolejnymi miejscami oddania honoru Niezłomnym były: obelisk w lesie pod Małoszyną i tym samym miejsce zamordowania i pochówku żołnierzy, następnie mogiła na Cmentarzu Komunalnym w Turku –  gdzie zostały przeniesione prochy Niezłomnych pomordowanych pod Małoszyną. Cześć i chwała bohaterom!Wieczna pamięć żołnierzom podziemia antykomunistycznego!  

2024.02.26 Kultura i Turystyka Ważne!
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca 2024 r. Szczegóły na załączonym plakacie. 

2024.02.12 Kultura i Turystyka Ważne!
Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego

W piątek, 9 lutego tradycyjnie już w Barbórce spotkali się przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji, organizacji oraz firm z terenu powiatu tureckiego. Spotkanie noworoczne to okazja do podsumowania minionego roku oraz wskazania planów na najbliższy czas.   Noworoczna gala była także okazją do podsumowania funkcjonowania samorządu powiatowego. O tym co udało się osiągnąć w ostatnim czasie opowiedział Starosta Turecki Dariusz Kałużny. Analizę tego, co w minionym roku wydarzyło się w powiecie tureckim wszyscy zebrani mogli obejrzeć w przygotowanej prezentacji, gdzie wspominano m.in. o niebagatelnym środkach zewnętrznych.   Starosta wymienił wśród zrealizowanych przedsięwzięć wiele gminnych i powiatowych dróg poprzez realizację 48 inwestycji drogowych. Po raz pierwszy w historii powiatu pozyskano blisko 87 mln zł środków zewnętrznych. Z wkładem własnym z budżetu powiatu dysponowano ponad 107 mln zł na różnego rodzaju inwestycje służące mieszkańcom powiatu tureckiego. Ponadto ponad 84 ml zł. pozyskały i wydatkowały na realizację swoich zadań statutowych podległe powiatowi jednostki organizacyjne.   Do wizyty rolników podczas wydarzenia odniósł się poseł Ryszard Bartosik. Jak podkreślił jest potrzeba zrozumienia dla trudnej sytuacji w rolnictwie, a rolnicza praca potrzebna jest wszystkim. Nie wolno zakazywać produkcji rolnej szczególnie w kraju, gdzie żywność jest najlepsza o czym świadczy popyt na nią. Poseł odniósł się do kwestii konfliktu na Ukrainie, której należy pomagać jednak nie ulegać w kwestii rolnictwa, aby rozwijać mogło się nasze. Podkreślił przy tym, że postulaty rolników są w pełni zasadne. Jak powiedział poseł samorządy powiatu tureckiego zrobiły ogromny postęp szczególnie w dziedzinie inwestycji. Przestawił on też po krótce zrealizowane przedsięwzięcia i podziękował za współpracę. Senator Leszek Galemba podziękował za współpracę wszystkim przedstawicielom samorządów z terenu powiatu tureckiego i podkreślił, że kluczem do sukcesu jest współpraca rządu i samorządu. Podkreślił, że włodarze powinni służyć ludziom, bo liczy się człowiek. Odniósł się również do rolnictwa, które powinno się chronić i pielęgnować.   Gala Samorządowa to uroczyste przyznawanie tytułów i nagród dla osób najbardziej zasłużonych swoimi działaniami w roku minionym. I tak Człowiekiem Powiatu Tureckiego został Zdzisław Czapla. Rolnikiem Roku uznano Stanisławę i Tomasza Kaźmierczaków z Dzierzbotek w gminie Kawęczyn. Tytuł Człowieka Zatroskanego o Środowisko powędrował do nauczycielki Zespołu Szkół Technicznych w Turku Małgorzaty Szymańskiej, a firmą roku zostało przedsiębiorstwo Miranda. Tradycyjnie już podczas gali zbierane były fundusze na szczytny cel. W tym roku odbyła się zbiórka dla 12- letniego Oskara z Brudzewa, który cierpi na porażenie mózgowe.   Podczas wydarzenia przed publicznością wystąpili wyjątkowo utalentowani uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich oraz zespół The Zgreds.

2024.01.26 Kultura i Turystyka Ważne!
Zapraszamy na WOŚP

Już w najbliższą niedzielę, 28 stycznia br, w Miejskim Domu Kultury w Turku zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, gdzie w godz. od 16:00 do 18:00. personel medyczny SP ZOZ w Turku przeprowadzi bezpłatne badania pomiaru ciśnienia, będzie także możliwość wykonywania darmowych testów na obecność koronawirusa. Tam również odbędzie się szkolenie z samobadania piersi przy użyciu nowoczesnego fantomu, które przeprowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku oraz zostaną przeprowadzone prelekcje na temat ryzyka zachorowań na raka piersi i raka szyjki macicy. Serdecznie zapraszamy!

2024.01.09 Kultura i Turystyka Ważne!
Powiat Turecki dba o zabytkowy kościół w Turku

Powiat Turecki pozyskał dofinansowanie na udzielanie dotacji z Programu Ochrony Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku o łącznej wartości 1 400 000 zł na prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków.   Zadania będą polegały na remoncie ścian północnej i wschodniej kościoła, a także na wykonaniu drenażu wokół obiektu i podłączeniu do kanalizacji deszczowej.   Dziś Starosta Turecki Dariusz Kałużny i Wicestarosta Władysław Karski podpisali umowy z Księdzem Proboszczem Markiem Kasikiem na udzielenie dotacji celowych na realizację powyższych inwestycji.   Cieszy fakt, że dzięki pozyskanym przez Powiat Turecki środkom i gospodarności Proboszcza zabytkowy kościół w Turku zyska nowy blask i zostanie uchroniony przed niszczeniem.

2023.12.07 Kultura i Turystyka Ważne!
Wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Kartka Bożonarodzeniowa – VII edycja”

Dziś w Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Kartka Bożonarodzeniowa – VII edycja”. W spotkaniu uczestniczyli: Dariusz Kałużny – Starosta Turecki, Edyta Michalak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Turku oraz laureaci konkursu Kacper Tomczyk, Kinga Zagłoba oraz Aleksandra Mrugas, a także ich opiekunowie. Spotkanie upłynęło w mikołajkowej atmosferze. Starosta pogratulował laureatom konkursu, wręczył nagrody i życzył dalszych sukcesów.   Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

2023.12.04 Kultura i Turystyka Ważne!
Życzenia dla Górników

  Z okazji Górniczego Święta „Barbórki”Samorząd Powiatu Tureckiego przekazuje Braci Górniczej i Ich Rodzinomwyrazy najwyższego uznania i szacunku,jak również życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.

2023.11.30 Kultura i Turystyka Ważne!
Stowarzyszenie "Przystań" nagrodzone Diamentem Powiatu Tureckiego

W gościnnych progach Stowarzyszenia "Przystań" po raz kolejny już pojawili się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Muzyczna uczta przy wypełnionej po brzegi sali stała się doskonałą okazją do tego, aby „Przystań” wyróżnić Diamentem Powiatu Tureckiego.   Wieczór był podwójnie wyjątkowy. Z jednej strony bowiem przygotowano koncert w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, a z drugiej - specjalne wyróżnienie dla gospodarzy koncertu - Stowarzyszenia Przystań.   Starosta Turecki Dariusz Kałużny wspólnie z Naczelnikiem Wydziału Edukacji Błażejem Maletą wręczyli Marii Kur-Sulkowskiej oraz Jackowi Sulkowskiemu Diament Powiatu Tureckiego w kategorii kultura i sztuka.   Nagrodę przyznano za dwudziestoletni wkład w rozwój kultury, wspieranie twórczości artystycznej i działania w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego, a także wspierania wartości patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu tureckiego.   - Dziękuję za to, co robicie przez 20 lat i dziękuję za to, co będziecie robić przez co najmniej kolejne 20 lat - mówił Starosta wręczając nagrodę.   - Po to "Przystań" powstała, żeby takie diamenty szlifować. Obiecujemy, że będziemy dalej te najmniejsze diamenty szlifować, bo od nich wszystko się zaczyna. Chcę zaznaczyć, że to właśnie z ul. Kaliskiej od Powiatu Tureckiego otrzymaliśmy życzenia z okazji 20-lecia naszej działalności - mówił Jacek Sulkowski.

2023.11.28 Kultura i Turystyka Ważne!
Festiwal Talentów rytmach reggae

Dnia 23 listopada 2023 roku scena turkowskiego kina przeniosła nas na słoneczną plażę Jamajki. Był to dzień wyjątkowy, ponieważ po raz piętnasty odbył się Międzyośrodkowy Festiwal Talentów zorganizowany przez Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku. Na dużym, kinowym ekranie widzowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przypomniała minione edycje festiwalu. W Festiwalu Talentów uczestniczyły zaprzyjaźnione Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze z: Konina, Koła, Słupcy, Rychwała oraz podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej Sintur.   Talenty młodych ludzi podziwiał Starosta Turecki Dariusz Kałużny, który razem z Dyrektorem ZPEW w Turku Sławomirem Kosobudzkim nagrodził uczestników wydarzenia.   Młodzież prezentowała swoje talenty, śpiewając i tańcząc w rytmach muzyki reggae. Wśród wykonywanych utworów znalazły się kultowe hity: „Sunshine Reggae”, „Policeman”, „Każdego dnia”, „Don’t Worry”, „Be Happy”, „Dni, których nie znamy”.   W przerwach między występami publiczność miała okazję zobaczyć wywiad z Bobem Marleyem, poznać sposoby zaplatania dredów, wystukiwać rytmy na bębenku Djembe.   Na zakończenie festiwalu widownia zatańczyła do utworu „Reggae Night”. Sponsorem nagród dla uczestników festiwalu było Stowarzyszenie Przyjaźni Dzieciom, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku, które pozyskało fundusze na ten cel z otwartego konkursu na realizację zadań publicznych Powiatu Tureckiego.

2023.11.21 Kultura i Turystyka Ważne!
Dzień Pracownika Socjalnego 2023

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, w imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego, składamy wszystkim Państwu podziękowania za trud i zaangażowanie w pracy na rzecz mieszkańców Powiatu Tureckiego. Wasze poświęcenie na rzecz osób dotkniętych przez los zasługuje na szczególne uznanie i szacunek. Życzymy, aby wysiłek związany z wykonywaną pracą był źródłem satysfakcji, a trudna misją, którą Państwo sprawujecie cieszyła się poważaniem oraz zaufaniem społecznym.   Starosta Turecki  Dariusz Kałużny   Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński