Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2024.04.15 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Działania edukacyjno - profilaktyczne

W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się spotkanie, na którym Starosta Turecki Dariusz Kałużny przekazał Dyrektor Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku Katarzynie Wysockiej sprzęt edukacyjny w postaci modelu genitaliów męskich, zakupiony przez Powiat Turecki na potrzeby prowadzenia działań edukacyjno-profilaktycznych przez pracowników Sanepidu.

2024.04.09 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Mieszkańcy Powiatu Tureckiego dbają o zdrowie

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym licznych zobowiązań i wyzwań, dbanie o zdrowie często schodzi na drugi plan. Często bagatelizujemy drobne dolegliwości, aż do momentu, kiedy stają się poważnym problemem. Jednak jak mówi stare przysłowie, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Stąd regularne badania profilaktyczne odgrywają tak ogromną rolę w naszym życiu. Właśnie dlatego w minioną sobotę tj. 6 kwietnia liczne grono mieszkańców Powiatu Tureckiego miało okazję do odbycia  bezpłatnych badań profilaktycznych w Turkowskim szpitalu i bezpośredniego kontaktu z lekarzem celem omówienia wyników badań. Mieszkańcy Powiatu Tureckiego skorzystali z: - pomiaru poziomu cukru we krwi, - badania i oceny EKG, - pomiaru ciśnienia tętniczego. Była to kolejna akcja badań profilaktycznych zorganizowana przez SP ZOZ w Turku i Starostwa Powiatowego w Turku, a już przygotowywane są następne. O czym  będziemy informować na bieżąco. Tymczasem dziękujemy Państwu za tak liczny udział  w badaniach, jak również serdeczne podziękowania kierujemy w stronę personelu medycznego SP ZOZ w Turku za sprawne przeprowadzenie badań.

2024.04.02 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Biała Sobota w Powiecie Tureckim - 6 kwietnia 2024 r.

Już w najbliższą sobotę tj. 6 kwietnia odbędą się bezpłatne badania dla wszystkich Mieszkańców Powiatu Tureckiego. Zapraszamy do skorzystania z badań: - pomiaru poziomu cukru we krwi, - badania i oceny EKG, - pomiaru ciśnienia tętniczego.   REJESTRACJA W IZBIE PRZYJĘĆ W SZPITALU W TURKU W DNIU BADANIA tj. sobota - 6 kwietnia, w godz. od 12.00 do 14.00.

2024.03.28 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W dniu 27 marca  2024 r. o godz. 9.00 w sali  im. „Solidarności” w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, króremu przewodniczył  Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wicestarosta Władysław Karski. Podczas posiedzenia omówiono: 1. Informacje służb, inspekcji i straży wg kompetencji o istotnych zdarzeniach i zagrożeniach dla życia i zdrowia mieszkańców oraz zwierząt, zaistniałych w okresie od 01 stycznia do 26 marca 2024 r.  a) Roczne sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Turku  ze stanu bezpieczeństwa i  porządku publicznego powiatu Tureckiego za 2023 r . b) Roczne sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Turku ze stanu bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej powiatu tureckiego za 2023r.  Zapoznano się z prezentacjami nt; - Realizacji zadań określonych w przyjętym uchwałą nr XVI/117/2019 Rady Powiatu Tureckiego z dn. 30.12.2019 r. „Powiatowym Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2020-2025” w 2024  roku w następującym zakresie:     1)   pkt. 6.1. Bezpieczeństwo w miejscach publicznych i miejscach zamieszkania:       Działanie 5: Organizowanie służby patrolowej i obchodowej na terenie powiatu tureckiego adekwatnie do występujących zagrożeń poprzez tzw. Patrole piesze. -  referuował Komendant Powiatowy Policji.  

2024.03.18 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Zdrowie i edukacja, czyli sobota w Turku pod znakiem profilaktyki

Pod znakiem profilaktyki upłynął pierwszy dzień rodzinnego pikniku zorganizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Były nie tylko wykłady, ale też możliwość wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Sobotnia część rodzinnego pikniku to przede wszystkim edukacja prozdrowotna i profilaktyczna.- Tak jak powiedziałem na początku kadencji, służba zdrowia będzie priorytetem i tak robimy. Bardzo się cieszę, że możemy gościć tutaj w Zespole Szkół Technicznych w Turku - mówił starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.Gości powitała także dyrektor ZST, Aneta Kurzawa.- Jako szkoła prowadzimy wiele działań profilaktycznych. Dbamy o to, aby młodzież, która ma do czynienia z różnymi rzeczami zwracała uwagę na to, że to, co jest najcenniejsze to nasze zdrowie. Dzisiejsze spotkanie przysłuży się tym działaniom profilaktycznym, abyśmy wszyscy doceniali to, co najcenniejsze - podkreślała dyrektor technikum. Zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego rozpoznawania nowotworów jajnika i prostaty, który poprowadzi dr h.med Wojciech Małecki onkolog. Następnie prelekcję nt.profilaktyki nowotworowej przeprowadzili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku. Koniński Klub „Amazonki” przygotował natomiast prezentacją dotyczącą nowotworów piersi. Ponadto wszyscy chętni mogli wykonać badanie markerów nowotworów jajnika i prostaty.

2024.03.06 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Zapraszamy na bezpłatne badania markerów nowotwora jajnika i prostaty

Zapraszamy w dniach 16-17 marca 2024 r. do Zespołu Szkół Technicznych w Turku na Piknik Rodzinny podczas którego m.in. odbędą się bezpłatne badania markerów nowotwora jajnika i prostaty.

2024.02.26 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Bezpłatna Szkoła Rodzenia w szpitalu w Turku

Szkoła Rodzenia w Oddziale Ginekologiczno – Położniczym SP ZOZ Turek przygotuje do świadomego odbycia porodu.Zaproś na zajęcia męża lub osobę bliską, jeśli chce razem z Tobą przygotować się do porodu.Tel. (0-63) 280- 55-36Zapisy we wtorki w godz. 11.00-13.00Zajęcia odbywają się w środy w godzinach popołudniowych po wcześniejszym zapisaniu się i uzgodnieniu terminu spotkania (po ukończeniu 28 tygodnia ciąży).Na zajęcia zabierz: KARTĘ CIĄŻY, obuwie zmienne, swobodny strój do ćwiczeń (dresowe spodnie lub getry, bawełnianą koszulkę). ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE  

2024.02.19 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Powiatowy Koordynator ds. zdrowia psychicznego

W dniu 15 lutego 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Tureckiego Dariusza Kałużnego z członkami zespołu koordynującego realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Starosta przywitał zebranych, podziękował za uczestnictwo w Zespole oraz przedstawił jego podstawowe zadania, do których należy opracowanie Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w powiecie tureckim na lata 2024-2030 oraz kontynuacja działalności Powiatowego Koordynatora ds. zdrowia psychicznego, z którego pomocy i wsparcia będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy naszego powiatu. Członkowie Zespołu czynnie uczestniczyli w spotkaniu. Podczas spotkania omówiono podstawowe zadania Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030, który stanowi odpowiedź na lokalne problemy w zakresie zdrowia psychicznego oraz jest wypełnieniem krajowych i światowych trendów i rekomendacji w tym zakresie. Realizacja Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest możliwa dzięki współpracy Samorządu Powiatowego z wszystkimi Gminami Powiatu Tureckiego, które razem współfinansują to zadanie pozwalające na powołanie Powiatowego Koordynatora ds. zdrowia psychicznego.

2024.01.04 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Tymon - pierwszy mieszkaniec Powiatu Tureckiego w 2024 roku

We wtorek 2 stycznia w turkowskim szpitalu na świat przyszedł pierwszy mieszkaniec Powiatu Tureckiego 2024 roku. Narodziny Tymona to wielkie szczęście i radość dla rodziców - Pani Mariki i Pana Tomasza z Piętna. Chłopczyk urodził się o godzinie 10:35. Dziecko w chwili narodzin ważyło 4130 g i mierzyło 57 cm. Mamie małego Tymonka, Starosta Dariusz Kałużny w imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego, przekazał gratulacje oraz upominek dla maluszka. Szczęśliwym rodzicom życzymy wszelkiego dobra i spełnienia w nowej życiowej roli. Aby ich pociecha w zdrowiu i rodzinnym szczęściu wyrosła na dobrego człowieka oraz była dumą rodziny.

2023.12.15 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego

14 grudnia 2023 roku o godzinie 9.00 w Sali im. Solidarności w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się ostatnie w 2023 roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego. Przedmiotem obrad było: Zaopiniowanie przez członków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego projektu budżetu Powiatu na 2024 rok w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Przedstawienie Planu pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego na 2024 rok. Informacja o stanie przygotowania służb, inspekcji i straży odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny do okresu zimowego ze szczególnym uwzględnieniem: problemu pandemii, bezdomności, zimowego utrzymania dróg oraz bezpieczeństwa w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele gmin oraz służb, inspekcji i straży.