2023.04.06

Dotacje z FST dla przedsiębiorców już niebawem

None

W środę 6 kwietnia Turecka Izba Gospodarcza w partnerstwie z Agencją Rozwoju Regionalnego, Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć oraz Fundacja Instrat zorganizowała spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców z naszego terenu dotyczące możliwości pozyskiwania środków z europejskich programów, a zwłaszcza z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

W spotkaniu wziął udział Wicestarosta Turecki Władysław Karski. Spotkanie poprowadziła Alina Pogoda z Polskiej Zielonej Sieci, a otworzyli opatrując wstępem Prezes TIG Damian Brzóska oraz Prezes ARR w Koninie Maciej Sytek.

Informacje dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przedstawił Michał Rejewski z ARR w Koninie. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to nowy instrument finansowy w Unii Europejskiej dla regionów węglowych przechodzących transformację energetyczną. Główne założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla naszego regionu zostały zawarte w koncepcji oraz w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. FST dla Wielkopolski Wschodniej to około 400 mln euro – środki, o które mogą zabiegać przedsiębiorcy, samorządy, a także NGO, których działalność jest zarejestrowana na terenie 5 powiatów Wielkopolski Wschodniej. Głównymi obszarami w ramach których przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowania są: zwiększenie zatrudnienia (przeciwdziałanie negatywnym skutkom na rynku pracy w związku z zamykaniem kopalń i elektrowni), zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw (ekologiczne rozwiązania sprzyjające ograniczeniu emisji CO2), czy cyfryzacja.

Pierwszy nabór dla sektora MŚP rusza już 1 czerwca czyli za niecałe 3 miesiące. Projekty w ramach tego mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą pozyskać na swoje projekty 45 procent dofinansowania. Projekty dużych przedsiębiorstw mogą starać się o dofinansowanie do 25 procent wartości przedsięwzięcia. Istnieje wiele wytycznych którymi należy się kierować przy przygotowaniu wniosków. Jeden z nich to zgodność z założeniami przygotowanej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Wielkopolski Wschodniej. Przedsiębiorcy mogą także pozyskać nawet 10 tys złotych na osobę na wyszkolenie dla zwolnionych z ZE PAK po 2018 roku a także na członków ich rodzin.

W trakcie dyskusji po prezentacji Wicestarota Karski zauważył, że zawsze lepiej wcześniej skonsultować rozwiązania konieczne do wydania pozwolenia budowlanego dla danego projektu, zamiast forsować źle przygotowany projekt i liczyć na uzyskanie pozytywnej decyzji w 2 dni. Podkreślił, że drzwi jego gabinetu, jak i drzwi gabinetu starosty są zawsze otwarte dla przedsiębiorców i inwestorów gotowych do realizacji ważnych projektów na terenie powiatu tureckiego. Odpowiednie przygotowanie projektu pozwala zaoszczędzić jakże cenny czas.

Podczas spotkania informacje w co warto inwestować, jakie są megatrendy i jak wygląda zrównoważone finansowanie przedstawił przedsiębiorcom Stanisław Stefaniak z Fundacji Instrat.

Harmonogram naborów na 2023 rok:

Kryteria Wyboru Projektów dla Działania 10.2