2019.11.28
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Dziś w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Turku miało miejsce posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiono pierwsze podsumowania, obecną sytuację i planowane działania w związku z wczorajszym pożarem na terenie firmy Profim.
Starosta Turecki Dariusz Kałużny dziękował strażakom zarówno z PSP i OSP za sprawnie przeprowadzoną akcję gaśniczą, a policji za sprawną ewakuację mieszkańców z dwóch pobliskich bloków, zabezpieczenie ich niezamkniętych mieszkań oraz zabezpieczenie dojazdu do miejsca akcji. Nie ucierpiał nikt z 88 osób pracujących na zmianie, ale także nikt z okolicznych mieszkańców. Na miejscu wciąż pracują służby: Państwowa Straż Pożarna, Prokurator, Państwowy Inspektor Budowlany, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Starosta docenił także szybka reakcję i współpracę członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w tym kierownika zespołu w osobie Wicestarosty Władysława Karskiego. Bardzo szybko uruchomiona została pomoc dla ewakuowanych: zorganizowany został autobus, ciepłe posiłki i koce. Mieszkańcy w znacznej mierze opuścili swoje mieszkania w piżamach, nie przygotowani na panujące na zewnątrz warunki i należało w tej sytuacji szybko zareagować.
Starosta w imieniu jednostek podległych w tym Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wydziału Komunikacji zaoferował wszelką możliwą pomoc dla pracowników poszkodowanych w tym pożarze.
Komendant Powiatowy PSP w Turku st. kpt. Piotr Pietrucha przedstawił zagrożenia jakie wynikały z prowadzonych działań. Obok dynamicznie rozwijającego się pożaru bardzo dużych rozmiarów, dużego zadymienia, znaczne zagrożenie stanowiły butle z acetylenem rozmieszczone w kilku miejscach zakładu oraz zbiornik z gazem LNG. Duże znaczenie ma fakt, że podczas pożaru nikt z pracowników nie zginął i nie doszło do wypadku a ewakuacja została poprowadzona sprawnie. Komendant podkreślił, że na miejscu obecny był Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska który oprócz specjalistycznej grupy chemiczno-ekologicznej z PSP monitorował sytuację ekologiczną. Komendant podziękował obecnym na miejscu przedstawicielom samorządu powiatowego i miejskiego za okazane szerokie wsparcie podczas działań w tym między innymi zapewnienie ciepłych napoi i posiłków dla ratowników. Podziękowania zostały skierowane także do innych instytucji, służb za okazaną współpracę i pomoc w prowadzonych działaniach. Zamiar taktyczny został osiągnięty.
Komendant Komendy Powiatowej Policji w Turku mł. Insp. Michał Grzelak zwrócił uwagę na bardzo istotny element, który miał wpływ na sprawny przebieg akcji – dobre nawyki wypracowane podczas wielu niezbędnych ćwiczeń na terenach różnych zakładów pracy organizowanych przez PSP. W tych okolicznościach wszyscy mogą się przekonać jak niezbędne jest przeprowadzanie takich ćwiczeń. Zabezpieczenia dróg dojazdowych dla służb ratowniczych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odgrodzenie miejsca zdarzenia, przeprowadzenie czynności ewakuacyjnych, przebiegły sprawnie, mechanicznie, bez tracenia cennego czasu na zastanawianie się, właśnie dzięki wypracowanym zachowaniom. Policja została powiadomiona o zdarzeniu o godzinie 1.51’8’’. Szczegóły akcji policji przedstawił Naczelnik Wydziału Prewencji Wiesław Raczyk, który na bardzo wysokim poziomie koordynował działania prewencyjne. Naczelnik podkreślił, że w zaistniałej sytuacji ewakuacja mieszkańców przebiegła stosunkowo szybko. Policjanci zabezpieczyli także klatki schodowe w blokach, ponieważ mieszkańcy nie pozamykali mieszkań przy ewakuacji. Skierował także podziękowania do pozostałych służb za współpracę.
Dyrektor Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku, powiedział, że z pozyskanych informacji woda pitna z ujęć wodociągowych nie została skażona.
Prokurator Adam Weber stwierdził, że przyczyny pożaru z pewnością zostaną ustalone, ale wciąż prowadzone są czynności wyjaśniące w tej sprawie.
Aby na bieżąco wymienić się informacjami o sytuacji zostanie zwołane kolejne posiedzenie PCZK.