2023.09.06

Sala gimnastyczna w I LO za ponad 10 mln zł oddana do użytku

-Dokonuje się rzecz wielka. Nadeszła długo wyczekiwana chwila, w której mam zaszczyt z nieukrywanym wzruszeniem uczestniczyć i powitać państwa w tej pięknej, wymarzonej sali gimnastycznej - tymi słowami dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku Danuta Szczepanik otworzyła uroczystość oddania do użytku nowej sali sportowej. Wydarzenie swą osobą uświetnił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

- To ważne dla społeczności powiatu tureckiego wydarzenie, odbywające się u zbiegu rozpoczynającego się roku szkolnego. W imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego pragnę złożyć serdeczne podziękowanie p. Ministrowi Przemysławowi Czarnkowi, że przyjął nasze zaproszenie i zechciał zaszczycić nas swoją osobą. To ważne wydarzenie dla wszystkich użytkowników tej sali, czyli młodzieży. Po wielu latach snucia opowieści na temat konieczności wybudowania takiego obiektu, wreszcie samorząd powiatu tureckiego obecnej kadencji zrealizował to wasze marzenie. Dziś oddajemy w wasze ręce tę inwestycję. Jestem przekonany, że ten nowoczesny obiekt będzie służyć całej społeczności lokalnej – mówił Starosta Turecki Dariusz Kałużny.

Samorząd Powiatu Tureckiego obecnej kadencji dostrzegł potrzebę rozwijania infrastruktury przyszkolnej i aplikował skutecznie o potrzebne wsparcie finansowe. Dofinansowanie z programu Sportowa Polska chciało uzyskać bardzo wiele podmiotów. W roku 2021, gdy ubiegaliśmy się o środki rządowe na tę inwestycję – złożono 710 wniosków. Powiat Turecki, był jednym ze 156 samorządów, które dofinansowanie otrzymały. Pozytywna decyzja Ministra Sportu i Turystyki świadczy tylko i aż o wzorowym przygotowaniu przez nas projektu inwestycji i dofinasowaniu naszej sali w kwocie 3.381.900,00 zł, natomiast w ramach programu Polski Ład otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę 4.819.953,06 zł. Wkład własny Powiatu Tureckiego to 2 493 287,11 zł.

W tym miejscu serdeczne podziękowania za wszelką pomoc  kieruję w stronę Ministra Ryszarda Bartosika, który z wielkim zaangażowaniem i determinacją pomaga w pozyskiwaniu potężnych środków rządowych na każdą inwestycję samorządu powiatu tureckiego i gmin na terenie powiatu. Raz jeszcze dziękuję panie Ministrze – mówił Starosta Kałużny.

- Viribus Unitis - wspólnymi siłami udało nam się wybudować piękną nową salę gimnastyczną w Liceum Ogólnokształcącym w Turku. Spełniło się marzenie pokoleń, czekaliśmy na to wiele, wiele lat i się doczekaliśmy. Było to możliwe w dużej mierze dlatego, że uruchomione zostały fundusze rządowe na ten cel - zaznaczył Minister Ryszard Bartosik.

Najważniejszym punktem uroczystości było oficjalne przecięcie wstęgi. Następnie utalentowana młodzież zaprezentowała przed zebranymi swoje umiejętności artystyczne i sportowe.

Materiał video: https://www.youtube.com/watch?v=jGf2KyJtY5c