Przykona Community

Gmina Przykona to bardzo malowniczy i atrakcyjny pod wieloma względami obszar leżący w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, przy drodze Łódź-Poznań w Powiecie Tureckim.

Atrakcją turystyczną gminy jest zbiornik wodny "Przykona", który stymuluje rozwój turystyki i rekreacji oraz przyczynia się do poprawy mikroklimatu okolicy. W linii nabrzeżnej zbiornika znajduje się pomost rekreacyjny z platformą estradową  z wyznaczonym miejscem do kąpieli oraz dwa pomosty służące do cumowania łódek i sprzętu wodnego.

Teren uzbrojony jest w infrastrukturę rekreacyjną tj. boiska do siatkówki i koszykówki, ciąg pieszo-rowerowy z 6 miejscami wypoczynku i 1 miejscem pod ognisko.

Wokół zbiornika znajduje się przepiękny las z unikalną roślinnością, który jest miejscem spacerów i wypoczynku turystów i mieszkańców. Kompleks leśny występuje na powierzchni 2881 ha co stanowi 26 % obszaru gminy. Duża mozaika ekosystemów, mimo mało urozmaiconej rzeźby, wybitnie podnosi walory przyrodniczo-krajobrazowe lasów.

Obecnie zbiornik staje się coraz bardziej popularny wśród miłośników windsurfingu, którzy zjeżdżają w to miejsce z różnych zakątków kraju.

W okolicach Zbiornika Wodnego "Przykona" znajdują się atrakcyjne tereny o powierzchni około 30 ha, które w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod zabudowę letniskową i usługi związane z rekreacją i turystyką.

Na terenie gminy zlokalizowanych jest niewiele obiektów zabytkowych. Jednak zwiedzając gminę warto zwrócić uwagę na:

-Dworek w Żeroniczkach o typowej ciekawej formie architektonicznej

-Kościół w Psarach pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z początku XX wieku, będący trójnawową bazyliką, której prezbiterium pomalowane zostało przez Eligiusza Niewiadomskiego

-Kościół w Boleszczynie pod wezwaniem Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1811-1821. Całkowicie przebudowany w 1899 roku

-Grodzisko wczesnośredniowieczne, pierścieniowate "Smulska Górka", położone 1 kilometr na północ od trasy Turek-Uniejów pochodzące z X-XII wieku

-Gródek stożkowaty w Trzymszu powstały w średniowieczu, datowany na XIV wiek.

Mamy nadzieję, że Gmina Przykona jest na tyle interesująca i atrakcyjna pod względem turystycznym i inwestycyjnym, aby każdy mógł skorzystać z przedstawionych propozycji i z zadowoleniem zwiedzać, odwiedzać i inwestować na jej terenie.

Rodzaj jednostki terytorialnej:
Gmina wiejska
Herb:
Adres:
Urząd Gminy w Przykonie
ul. Szkolna 7
62-731 Przykona
Adres e-mail:
przykona@przykona.pl
Adres strony internetowej:
www.przykona.pl
Adres BIP:
www.przykona.pl/biuletyn-informacji-publicznej/organy-wladzy-publicznej.html
Władze:
Mirosław Paweł Broniszewski - Mayor
Stanisław Bryl - Chairman
Roman Marciniak - Deputy mayor
Marianna Olejnik - Secretary
Marzena Macikowska - Treasurer
Położenie:
Powierzchnia:
110.93 km2
Liczba ludności:
4449 os.
Gęstość zaludnienie:
40.11 os./km2